"Гардиън": Великобритания разреши на Украйна удари със Storm Shadow по територията на Русия

ЕС и Свят 12.09.2024 17:50 Снимка: ДНЕС+

"Гардиън": Великобритания разреши на Украйна удари със Storm Shadow по територията на Русия

Обединеното кралство вече е взело решение да позволи на Украйна да използва крилати ракети Storm Shadow за удари срещу цели в Русия.

Източници на The Guardian в британското правителство съобщиха, че решението да се позволи на Украйна да нанесе удари със западни оръжия по цели дълбоко в призната руска територия вече е взето.

Не се очаква да бъде обявено в петък, след като британският премиер Кийр Стармър се срещне с президента на САЩ Джо Байдън.

Източниците добавиха, че съвместното посещение на Блинкен и Леми в Киев в сряда за среща със Зеленски не би се състояло, ако не беше взето положително решение за Storm Shadow. Но британците определят публичното изявление за ракетите с голям обсег в Киев като прекалено провокативно и затова нямаше изявление.

Според The ​​Guardian държавният секретар Блинкен също "намекна“, че Вашингтон е взел подобно решение относно ракетите ATACMS. Според Блинкен САЩ са били готови да адаптират своята политика в Украйна в зависимост от ситуацията на бойното поле "от първия ден“ и "ще продължат да го правят“.

CHF CHF 1 2.09269
GBP GBP 1 2.26763
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.17071
USD USD 1 1.66213