ФТ: "Газпром" връчил сметка за 7 млрд. долара на Киев
ЕС и Свят 26.01.2013 19:46
Украйна трябва да изплати на Русия 7 милиарда долара заради нарушения на ангажиментите за внос на газ. Това съобщи вестник "Файненшъл Таймс", позовавайки се на правителствени източници.
"Газпром" е изпратил официална сметка на стойност 7 милиарда долара още в средата на тази седмица. Руският енергиен гигант настоява, че за цялата 2012 вносът на газ е бил по-малък, отколкото записаното в договорите. Това е пряко нарушаване на условието "вземай или плащай", включено в договора за доставки, подписан през 2009.
"Официалното писмо от "Газпром" пристигна в сряда, когато президентът Виктор Янукович се подготвяше да замине за Давос, за да подпише газово споразумение с "Роял Дъч Шел". Въпреки това държавният глава реши да замине за Световния икономически форум и да сключи посочения договор", заяви източникът пред изданието.
По данни на ФТ, "Нафтогаз Украйна" не възнамерява да плаща връчената й сметка и ще се обърне към международния арбитраж.
По-рано тази седмица в присъствието на Янукович беше подписан договор между компаниите "Надра Юзовская" и "Роял Дъч Шел" за разделяне на продукцията при добива на шистов газ в Юзовски район /Харковска и Донецка област/. "Споразумението е изгодно за нас. Това са инвестиции, благодарение на които Украйна ще увеличи собствения си добив и съответно ще развива своята икономика", заяви президентът.
Първите сонди ще бъдат пробити още тази година. Предвижда се добивът да бъде между 7 и 20 милиарда куб.м. газ. Запасите на Юзовското находище се оценяват на над 4 трилиона куб.м. газ. /ИТАР-ТАСС
"Газпром" е изпратил официална сметка на стойност 7 милиарда долара още в средата на тази седмица. Руският енергиен гигант настоява, че за цялата 2012 вносът на газ е бил по-малък, отколкото записаното в договорите. Това е пряко нарушаване на условието "вземай или плащай", включено в договора за доставки, подписан през 2009.
"Официалното писмо от "Газпром" пристигна в сряда, когато президентът Виктор Янукович се подготвяше да замине за Давос, за да подпише газово споразумение с "Роял Дъч Шел". Въпреки това държавният глава реши да замине за Световния икономически форум и да сключи посочения договор", заяви източникът пред изданието.
По данни на ФТ, "Нафтогаз Украйна" не възнамерява да плаща връчената й сметка и ще се обърне към международния арбитраж.
По-рано тази седмица в присъствието на Янукович беше подписан договор между компаниите "Надра Юзовская" и "Роял Дъч Шел" за разделяне на продукцията при добива на шистов газ в Юзовски район /Харковска и Донецка област/. "Споразумението е изгодно за нас. Това са инвестиции, благодарение на които Украйна ще увеличи собствения си добив и съответно ще развива своята икономика", заяви президентът.
Първите сонди ще бъдат пробити още тази година. Предвижда се добивът да бъде между 7 и 20 милиарда куб.м. газ. Запасите на Юзовското находище се оценяват на над 4 трилиона куб.м. газ. /ИТАР-ТАСС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон