ЕС и Свят 08.01.2025 16:56 Снимка: ДНЕС+
Фридрих Мерц не се ангажира с настояването на Тръмп за 5% от БВП за отбрана
Германия ще харчи повече за отбрана, но няма да се ангажира с целта от 5% разходи от БВП. Това заяви лидерът на Християндемократическият съюз Фридрих Мерц, който се очаква да наследи канцлера Олаф Шолц, в отговор на настояването на новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп НАТО да увеличи разходите за отбрана до 5%, предаде "Ройтерс".
По думите на Мерц Германия наистина трябва да стигне долната граница от 2% от БВП за отбрана. Според него "целите от 2, 3 или 5% са основно без значение, решаващият фактор е, че правим необходимото, за да се защитим".
Германия е в състояние да изпълни само настоящата цел на НАТО от 2% поради специален фонд, но има несигурност относно това как да се поддържа това ниво на разходите, когато фондът бъде изчерпан през 2028 г. Натискът от страна на Тръмп и войната в Украйна превърна разходите за отбрана в ключов въпрос за кампанията преди парламентарните избори в Германия, насрочени за 23 февруари, които ще се проведат около месец след встъпването на Тръмп в длъжност.
Според Фридрих Мерц страната му може да покрие бъдещи увеличения на разходите за отбрана без специален фонд, докато германският министър на икономиката Роберт Хабек, който е кандидатът за канцлер на Зелените, каза миналата седмица, че Германия трябва да се стреми към цел от 3,5%, което според него може само да се постигне с финансиране чрез заеми.
Припомняме, че Доналд Тръмп заяви, че повечето членове на НАТО не плащат справедливия си дял и настоя за увеличаване на вноските за отбрана на Алианса, иначе ще изтегли САЩ от организацията. От своя страна НАТО изчисли, че 23 от неговите 32 членки ще изпълнят целта си да изразходват 2% от БВП за отбрана през 2024 г.
Дирк Визе, заместник-лидер на парламентарната група на социалдемократите на Шолц, смята, че искането на Тръмп е "пълна лудост".
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 00:03 Рождество Христово е! Светът ликува!
- 21:02 Хороскоп за четвъртък, 25 декември 2025 г.
- 17:55 ДНЕС+ Ви пожелава на Бъдни вечер семейна топлина и споделени мигове!
- 17:51 Патриаршеското и синодално послание: Рождеството бележи повратен момент в човешката история
- 17:46 Очакването на българите: Култура или халтура - държавата да финансира, хората да потребяват
- 17:42 Д-р Динко Господинов: Празниците носят риск за сърдечно-съдовата система
- 17:31 АП: Нетаняху възложил на съветник да изготви план за атаката, причинила войната в Газа
- 17:20 Защо Стивън Спилбърг отказва да работи с Бен Афлек