ЕС и Свят 15.02.2026 18:34 Снимка: ДНЕС+
Франция: Отравянето на Навални е показателно
Френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че президентът Владимир Путин е готов да използва химически оръжия срещу руснаците, позовавайки се на последните заключения на Запада, че критикът на Кремъл Алексей Навални е бил отровен със смъртоносен нервно-паралитичен агент, предаде Ройтерс. Правителствата на Франция, Великобритания, Германия, Швеция и Нидерландия заявиха в съвместно изявление, че са стигнали до заключението, че Навални е бил отровен със смъртоносно токсично вещество в наказателна колония преди две години. Руското правителство отрича всякаква отговорност за смъртта на Навални.
"Преди две години Алексей Навални е починал от отравяне с един от най-смъртоносните нервно-паралитични агенти. Сега знаем, че Владимир Путин е готов да използва химически оръжия срещу собствения си народ, за да запази властта си", заяви Баро в изявление в социалната платформа "Екс".
Германският външен министър Йохан Вадефул заяви, че е "шокиран" от откритието, че руският опозиционен лидер Алексей Навални е бил убит със смъртоносен токсин, предаде ДПА. "Никога не сме имали илюзии за същността на руския режим, но тези констатации, които получихме заедно с партньорските ни държави, наистина ме шокираха", заяви Вадефул пред ДПА в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността.
Точните подробности за това как е бил извършен новият анализ на нервно-паралитичния агент не могат да бъдат напълно разкрити пред обществеността, каза Вадефул. Той разкритикува онези, които обвиняват германското правителство в липса на желание за компромис и преговори с Москва за прекратяване на войната в Украйна.
"Тези хора трябва да осъзнаят, че става дума за режим, който е готов да защити собствената си система с всички необходими средства, дори извън рамките на морала и закона", подчерта Вадефул.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Хилъри Клинтън: Усилията на САЩ да принудят Украйна да сключи споразумение са позорни
- 19:25 Русия превзе над 200 кв. км през февруари. ВСУ наблягат на използването на дронове
- 19:16 Зам.-шефът на НАТО: В ЕС свършиха ракетите за ПВО за Украйна. Само САЩ имат
- 19:06 Кличко призна, че Киев е на ръба на катастрофа
- 18:56 Захарова: Твърденията за отравяне на Навални са западна измама
- 18:44 Всяка дреха в ЕС ще има цифров "паспорт"
- 18:34 Франция: Отравянето на Навални е показателно
- 18:23 Орбан: 9 европейски държави взеха решение за война с Русия