Financial Times: Как Зеленски се изправи пред най-голямата политическа криза на своето президентство

ЕС и Свят 24.07.2025 15:23 Снимка: ДНЕС+

Financial Times: Как Зеленски се изправи пред най-голямата политическа криза на своето президентство

Заради отнетата независимост на антикорупционните органи властта бе обвинена в авторитаризъм

Преди шест години Володимир Зеленски призова гражданите на страната си да съобщават на антикорупционните органи, ако им е бил предложен подкуп. Сега същата агенция се оказа в центъра на най-голямата политическа криза, с която Зеленски се е сблъсквал, откакто пое председателството на Украйна, след като обвиненията в подкопаване на демократичните принципи и укрепване на властта чрез приемане на авторитарни мерки предизвикаха протести в Киев и предизвикаха шокови вълни в цяла Европа, пише Financial Times, цитиран от "Фокус".

Неочакваното решение от вторник за преминаване на Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП) под ръководството на избрания от президента прокурор предизвика обществени протести и критики относно предполагаемото превишаване на правомощията от страна на военната изпълнителна власт.

Правителствен съветник обвини украинските лидери, че се опитват да заглушат критиците и позволяват на страната да се насочи към авторитаризъм, като същевременно предават демократичните принципи, за които украинците са се борили и умирали през всичките години, откакто Русия нахлу в страната.

"Руснаците искат да ни убият.... но човек свиква с това усещане", пише Любова Цибулска във Facebook. "Много по-лошо е да усещаш опасността от тези, които управляват страната ти - от собствения ти народ, за който си пожертвал част от свободите си по време на войната."

Повече от 2000 протестиращи се събраха пред кабинета на украинския президент във вторник вечерта, за да поискат той да блокира закона, и скандираха "срам". Стотици хора останаха по улиците след полунощ, когато свободното движение е ограничено - сред протестиращите имаше няколко ветерани и войници, които са получили наранявания на бойното поле. Организаторите на протестите призоваха демонстрациите да продължат в Киев през следващите дни, както и в други градове като Лвов, Одеса и Днепър.

Решението за преминаване на антикорупционните органи под надзора на назначения от Зеленски главен прокурор Руслан Кравченко е било подготвено миналия уикенд от президента и неговия влиятелен началник на кабинета Андрий Ермак, според няколко западни депутати и дипломати.

Бързината при вземането на решението изглежда е повлияна от продължаващите разследвания, насочени срещу ключови членове на близкото обкръжение на Зеленски, както и от желанието на президента да има по-голям контрол върху влиятелните държавни институции. Лидерите на гражданското общество заявиха, че решението е взето, за да съвпадне с момент, в който западните съюзници са твърде заети с други въпроси - включително хаотичната политика на Доналд Тръмп - за да обърнат повече внимание на вътрешната политика на Украйна.

Според няколко западни дипломати западните партньори на Украйна са се въздържали да отправят твърде остри критики към Киев, включително по отношение на корупцията, за да не дадат възможност на Русия и пропагандната машина на Кремъл да превърнат скандала в оръжие, с което да атакуват допълнително правителството в Киев. Няколко служители от близкото обкръжение на Зеленски заявиха, че президентът е взел това решение поне отчасти заради наказателното дело, образувано от НАБУ срещу бившия вицепремиер Олексий Чернишов, ключов съюзник на Зеленски, който миналия месец беше обвинен в злоупотреба с власт и незаконно забогатяване. Олексий Чернишов отхвърли обвиненията, но беше уволнен миналата седмица.

Новият закон идва малко повече от седмица, след като Зеленски и неговите висши помощници предприеха няколко рейда срещу критици и активисти, предизвиквайки обвинения, че президентът използва военната си власт, за да маргинализира опозицията, да заглуши гражданското общество и да заздрави контрола си върху държавните институции. По-рано тази година бившият президент Петро Порошенко беше санкциониран заедно с други водещи украински фигури, които по-късно обвиниха Зеленски в "политически мотивирани" действия, "авторитаризъм" и "много сериозни грешки".

Законът дори беше приет на извънредно заседание на парламента от бивши проруски депутати и от партията на бившия министър-председател на Украйна Юлия Тимошенко. Директорът на НАБУ Семен Кривонос заяви в интервю за украинския новинарски сайт Livii Bereh, че сред депутатите, гласували в подкрепа на закона, са били няколко, "които имат статут на заподозрени" по дела, разследвани от неговата агенция. Парламентарната комисия по правоприлагане одобри закона на заседание, организирано толкова бързо, че се наложи няколко членове да се включат дистанционно чрез видеовръзка.

Няколко западни лидери, които подкрепят Украйна, побързаха да убедят Зеленски да промени решението си, включително френският президент Еманюел Макрон и председателят на Европейския съвет Антонио Коща. Въпреки че Зеленски заяви, че законът е необходим, за да се премахне руското влияние върху антикорупционните органи на страната му, критиците на президента предупредиха, че решението му подкопава демократичните принципи, отслабва институционалната цялост на страната и рискува да повлияе негативно на отношенията със западните съюзници в решаващ момент във войната срещу Русия.

Двама депутати, сред които и един от партията на украинския президент, заявиха, че законът прилича на така наречения "закон за диктатурата", приет от парламента през януари 2014 г. срещу демонстрантите от Евромайдана, които излязоха на улицата, за да протестират срещу управлението на тогавашния проправителствен президент Виктор Янукович.

Критиките към Зеленски дойдоха дори от окопите в Източна Украйна, където депутатът Егор Фирсов, който сега оглавява подразделение от оператори на безпилотни летателни апарати в 109-а бригада, заяви, че украинският президент изглежда се опитва да провокира обществото да му се противопостави по начина, по който е приел спорния закон.

Според Фирсов Зеленски сякаш заявява: "Какво ще направиш по въпроса? Хората, които могат да ни спрат, са на фронта. Тези, които излязоха да протестират, скоро ще бъдат изпратени там". Фирсов се опасява, че подобно решение ще се отрази неблагоприятно на моралния дух на войниците на фронта. "С подобни новини армията ще реши: "Да върви по дяволите, защо да се борим за това?"

Ръководителят на украинската разузнавателна служба Кирило Буданов публикува в Telegram доста загадъчно съобщение, от което не става ясно към кого е насочено: "Украинската история ни е научила, че една нация губи, когато е разкъсвана от вътрешни противоречия. Сигурен съм, че Украйна ще бъде спасена от силна армия и силни институции. Ние трябва да проявим мъдрост и отговорност".

В сряда вечерта Зеленски обяви, че ще предложи на парламента проектозакон, който ще включва всички необходими правила за независимостта на украинските антикорупционни институции.

CHF CHF 1 2.09381
GBP GBP 1 2.25456
RON RON 10 3.85689
TRY TRY 100 4.11016
USD USD 1 1.66369