"Фигаро": Путин засилва войските си на североизточния фланг на НАТО

ЕС и Свят 27.05.2025 18:37 Снимка: ДНЕС+

"Фигаро": Путин засилва войските си на североизточния фланг на НАТО

Сателитни снимки показват, че за да се справи с разширяването на НАТО, Москва увеличава военната си мощ и обновява бази на няколко километра от финландската граница, пише "Фигаро".

Все още сме далеч от зловещ „римейк“ на Зимната война, когато Съветският съюз предприема нападение над малка Финландия на 30 ноември 1939 г. Но историята прави странно намигване. Путинова Русия засилва военното си присъствие близо до финландската граница, която вече е североизточният фланг на НАТО. Нови сателитни снимки, потвърдени от представители на НАТО, потвърдиха руските действия. Те показват концентрация на палатки и работа по разширяване на бази и летища. Те включват складове за съхранение на военни превозни средства, обновяване на убежища за изтребители и хеликоптерна база, която е била до голяма степен неизползвана и обрасла. Засега това подкрепление остава скромно, както признават финландските служители на отбраната. Но това би могло да проправи пътя за по-големи стъпки. „Ще говорим за много по-високи нива на войски“, каза генерал Пека Турунен, директор на финландското военно разузнаване. Неговите служби смятат, че десетки хиляди войници могат да бъдат разположени на границата и по-на север в Арктика, когато Русия е по-малко заета на други фронтове.

Хеликоптери в Североморск-2. Google Earth

Заплахата не е непосредствена, но може да стане съвсем реална в рамките на пет години. „Това, което виждаме, е подготовка за бъдещето, когато Русия ще върне силите, сражаващи се в Украйна“, каза пред „Дейли Телеграф“ генерал Сами Нурми, ръководител на стратегията на Финландските отбранителни сили. „Предвиждахме тази ситуация, като се присъединихме към НАТО. Нашите сили следят ситуацията много внимателно и съответно се подготвят", добави той.

Миналата седмица Доналд Тръмп заяви, че „изобщо не е притеснен“, уверявайки, че Финландия и Норвегия ще бъдат „в пълна безопасност“. Наскоро американски и финландски войски проведоха голямо арктическо военно учение в горите в района.

Редици от палатки

Тези сателитни снимки показват значителна активност - с над 130 издигнати големи военни палатки - в базата Каменка, на по-малко от 65 километра от Финландия и на 225 километра от Хелзинки. Очаква се мястото, неизползвано до 2022 г., да може да побере 2000 войници. Москва също така развива военната си инфраструктура около град Петрозаводск, на 160 километра от финландската и норвежката граница. Анализатори смятат, че градът би могъл да служи като щаб на руските войски в северозападната част на страната в случай на конфликт с НАТО.

Снимките показват и засилена активност в арктическите авиобази от съветската епоха в Североморск-2 и Оленя, където са били разположени стратегически бомбардировачи Ту-22 и Ту-95 с ядрени двигатели. Хеликоптери бяха забелязани и в арктическия град Мурманск за първи път от две десетилетия. Тази увеличена активност се наблюдава и в база, разположена на около 130 километра от Естония.

Разбира се, Москва трябваше да изтегли военните си средства на север, за да ги извади от обсега на украинските дронове. Но освен това, западните военни лидери се опасяват, че Русия ще разшири военното си присъствие още по-на север. С военни, но и икономически залози, ресурсите на Арктическия регион са в основата на ново геополитическо съперничество. „Арктика е важен театър на военните действия на бъдещето -, каза генерал Нурми. - Работим в тясно сътрудничество със съюзниците си в региона, за да оценим плановете на Русия".

Миналата година Москва възстанови обширния „Ленинградски военен окръг“, за да „парира заплахите, идващи от Финландия и Естония“. През декември 2023 г. Владимир Путин обяви тази реформа в отговор на решението на Финландия да се присъедини към НАТО. „Там нямаше никакъв проблем, но сега ще има и ще създадем Ленинградския военен окръг и ще съсредоточим редица части там“, каза той. Бригадите, разположени там, трябва да се утроят по размер, за да се превърнат в дивизии с над 10 000 души. Така 138-ма мотострелкова бригада вече стана 69-та мотострелкова дивизия.

Руската армия ще се увеличи до 1,5 милиона души

Това руско препозициониране не изненада никого. Руската армия трябваше да преразгледа организацията си на фона на нарастващата „заплаха“ от НАТО в северозападната част на страната. Първата фаза на това „разширяване на Алианса“, с присъединяването на балтийските страни, вече предизвика гнева на Москва. А перспективата за влизане на Украйна в клуба на НАТО беше един от мотивите за руската агресия, посочва "Фигаро".

В по-общ план Кремъл работи за повишаване на бдителността си. Миналият септември Путин нареди на армията да увеличи числеността си до 1,5 милиона войници, в сравнение с 1 милион преди нахлуването в Украйна. Производството на оръжия също се засилва, като бюджетът за отбрана ще достигне 6% от БВП тази година.

Принудена да отстъпи територия на Съветския съюз по време на Втората световна война, Финландия избра впоследствие политика на неутралитет. Но нахлуването в Украйна я накара да преразгледа стратегическата си позиция и тя се присъедини към НАТО през 2023 г. Присъединяването на страната към Алианса доведе до удължаване на границата на НАТО с Русия с 1340 километра и промяна на стратегическата ситуация в Северна Европа. Финландците имат една стара поговорка, която призовава за стратегически здрав разум: „Русия никога не е толкова силна, колкото изглежда, и никога не е толкова слаба, колкото изглежда“. 

Превод: "Гласове"

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.33337
RON RON 10 3.87163
TRY TRY 100 4.43418
USD USD 1 1.73067