
ЕС и Свят 01.05.2024 13:03 Снимка: ДНЕС+
ФБР: Измамници са откраднали над 3,4 млрд. долара от възрастни американци през 2023 г.
Измамници са откраднали над 3,4 млрд. долара от американски граждани през миналата година, а този тип престъпления се извършват чрез все по-сложни криминални тактики, сочи публикуван днес доклад на ФБР, предаде Асошиейтед прес.
Загубите от измами, за които са съобщили американци на възраст над 60 години, са се увеличили с 11% спрямо предходната година. Разследващите предупреждават за ръст на наглите схеми за източване на банкови сметки, включващи изпращане на куриери, които лично да вземат пари или злато от жертвите.
Най-често докладваните измами сред възрастните хора са били свързани със схема за техническа поддръжка. Измамниците се обаждат по телефона и се представят за служители в областта на технологиите, банковото дело или за държавни длъжностни лица. Те убеждават жертвите си, че чуждестранни хакери са проникнали в банковите им сметки и им казват, че за да защитят парите си, трябва да ги прехвърлят в нова сметка, която всъщност е тайно контролирана от мошениците.
При много от схемите се изисква парите да бъдат изпратени с банков превод или под формата на криптовалута. Когато дадена жертвата не желае да направи това, ѝ се предлага алтернатива, а именно - изпращането на куриер, каза Джеймс Барнакъл от отдела за криминални разследвания на ФБР.
По-рано този месец 81-годишен мъж от Охайо застреля шофьор от компанията "Юбър", понеже се усъмнил, че ще бъде ограбен. Преди това възрастният мъж е получавал обаждания от човек, който се е представял за служител от местния съд и е искал пари.
Огромните загуби на възрастните американци вероятно са занижени в официалната статистика. Само около половината от над 880 000 жалби, подадени през миналата година в центъра на ФБР за борба с престъпленията в интернет, са съдържали информация за възрастта на жертвата.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 21:55 Хороскоп за вторник, 16 септември 2025 г.
- 19:33 Проруският опозиционен блок излезе начело преди изборите в Молдова на 28 септември
- 19:25 Българите обръщат поглед към Азия: Ръст в търсенето на екзотични валути
- 19:17 Съдът в Анкара отложи делото за отстраняването от длъжност на лидера на опозицията
- 19:10 Пребитият шеф на полицията, Русе е в съзнание, без опасност за живота, но остава под наблюдение
- 19:03 О.з. полк. Стоянов: Пилотите ни нямат подготовка за полети на пределно малка височина
- 18:56 Кеворк Кеворкян: Оскъдица
- 18:48 МВнР привика Митрофанова заради руските дронове над Полша. Н.Пр.: Това е провокация!