ЕС и Свят 05.09.2024 10:33 Снимка: ДНЕС+
"Файненшъл таймс": Русия гради тайни търговски връзки с Индия
Изданието се позовава на изтекла руска държавна кореспонденция, според която има планове да бъдат похарчени около $1 млрд. за тайни канали за достъп до ключова електроника
Русия се сдобива тайно със стоки със специално предназначение от Индия и проучва възможностите за изграждане на комплекси в страната за компоненти за поддържане на инвазията си в Украйна, пише в. "Файненшъл таймс", като се позовава на изтекла руска държавна кореспонденция.
Руското министерство на промишлеността и търговията, което отговаря за производството на оръжия, е разработило още през октомври 2022 г. конфиденциални планове да похарчи около 1 милиард долара, за да си осигури тайни канали за достъп до ключова електроника.
Планът, разкрит в писма до неясен орган за реклама на търговията, свързан с руските тайни служби, предвижда употребата на "значителните резерви" от рупии, натрупани в руските банки от увеличаващите се продажби на руски петрол в Индия.
В документите руските и индийските партньори говорят за технологии с двойна употреба, които са обект на контрол от страна на Запада. Москва дори предлага да налее сериозни инвестиции в руско-индийско предприятие за разработване и производство на електроника.
За кореспонденцията конкретно отговаря Александър Гапонов, зам.-директор на подразделението по радио-електроника към министерството на икономиката. Това е особено чувствителна сфера за Русия, тъй като страната е зависима от произведената зад граница електроника, която се влага в ракети, дронове и други военни машини.
Именно той през октомври 2022 г. се обръща към т. нар. Консорциум за чуждестранна икономическа дейност и междудържавно сътрудничество в промишлеността за изготвяне на план за достъп до критични компоненти през Индия. Директорът на консорциума Вадим Пойда отговаря, че са разработени "специфични планове" съвместно с руската електронна промишленост и "представители на индийския бизнес и определени щати", а потенциалът за реализиране на натрупаните от Кремъл рупии е висок.
Пойда представя пететапен план, даващ възможност на Русия да похарчи рупиите си и да си осигури стабилен поток на компоненти с двойна употреба. Той предвижда Москва да създаде "затворена система за разплащания между руските и индийските компании" извън контрола на западните страни, включваща и "разплащания в дигитални активи".
Консорциумът предвижда, че Русия може да купи компоненти за около 100 милиарда рубли, вкл. части за "телекомуникации, сървъри и друго сложно електронно оборудване", което преди това е било купувано от западните страни. Членове на групата, пише Пойда, са започнали пилотни проекти за производство в Индия на разработени в Русия компоненти и са взели нужните мерки, за да "скрият информацията за участието на руски представители във въпросните предприятия".
Макар и да не става ясно доколко планът е реализиран, данните за двустранната търговия показват, че връзките на Русия с Индия са се задълбочили през последните години, особено по отношение на някои стоки, специфично упоменати във въпросната кореспонденция, цитира БТА публикацията на "Файненшъл таймс".
Индия пък е сред най-големите купувачи на руски петрол, като през финансовата 2023-24 г. двустранната търговия достигна рекордните 66 милиарда долара, или пет пъти над обема, реализиран преди началото на руската инвазия в Украйна.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08222 |
GBP | 1 | 2.33711 |
RON | 10 | 3.93084 |
TRY | 100 | 5.22925 |
USD | 1 | 1.78909 |
Последни новини
- 23:59 Хороскоп за петък, 11 октомври 2024 г.
- 21:30 СДС-Одесос заяви твърдата си подкрепа за Георги Недев – кандидат за кмет на район „Одесос“
- 19:32 Проф. Константинов: Между 50 000 и 100 000 гласа се купуват на избори
- 19:23 Биршен Ибрямова спира гладната стачка
- 19:11 Пазете се от нова ало измама с името на електроразпределително дружество
- 19:02 При спецакция: Арестуваха двама за производство на метамфетамин
- 18:55 Великият Рафаел Надал обяви края на своята кариера
- 18:53 Сърбия и САЩ пред подписване на важно енергийно споразумение