
ЕС и Свят 13.06.2025 18:15 Снимка: ДНЕС+
Европейската комисия обмисля драстичен скок на акцизите върху тютюневите изделия
Задават се трицифрени повишения - от порядъка на 139%
Европейската комисия обмисля увеличение на данъците върху нарязания тютюн за свиване с 258%, а върху цигарите — със 139%, според оценка на въздействието, съобщи Politico като се позова на документа.
Освен това Комисията планира да започне облагане с акциз и на електронните цигари и нагреваемите тютюневи изделия, се посочва в него.
ЕК е подложена на натиск от държавите членки да включи нови продукти като вейповете при преразглеждането на Директивата за облагане на тютюневите изделия с акциз, като комисарят по данъчната политика Вопке Хукстра заяви наскоро, че се надява това да стане факт до лятото. Начело с Нидерландия, 16 държави изпратиха миналата година писмо до Комисията, в което настояват, че различните национални данъчни ставки изкривяват вътрешния пазар на ЕС.
Много страни също така призовават актуализацията на директивата, която датира от 2011 г., да обхване и новите продукти, които според тях са особено популярни сред деца и млади хора.
Италия, Гърция и Румъния обаче настояват за повече предпазливост.
В документа Комисията представя три различни сценария, но предпочита вариант с най-голямо увеличение на данъците, което би донесло допълнителни приходи от 15,1 милиарда евро.
Според този сценарий, акцизът върху цигарите ще нарасне от 90 евро за 1000 къса на 215 евро, а върху нарязания тютюн — от 60 евро за килограм на 215 евро. Акцизът върху пурите ще скочи с 1092% — от 12 евро на 143 евро за килограм.
Електронните цигари с повече от 15 милиграма никотин на милилитър ще се облагат с 0,36 евро на милилитър течност, а тези под този праг — с 0,12 евро.
В документа се подчертава, че по-високите данъци и цени върху тютюневите изделия "са доказано най-ефективната мярка за намаляване на общата употреба на тютюн" и се отбелязва също, че "настоящите минимални акцизни ставки вече не постигат ефективен принос за ограничаване на потреблението".
По оценки около 40% от спада в тютюнопушенето в ЕС през последното десетилетие се дължи именно на данъчното облагане.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 15:03 Жечо Станков заминава на работно посещение в САЩ
- 14:56 Горят къщи при голям пожар във вилна зона край Бургас
- 14:49 Има ли скок в цените на основните продукти?
- 14:41 Обвинената в агресия лекарка от „Майчин дом”: Получавам заплахи към мен и детето ми
- 14:34 Диана Дамянова: Лена Бориславова командори всички в ПП, тя е главата на корупционната операция
- 14:26 Пожар избухна във френското имение на Джордж Клуни
- 14:19 Мъж рани с нож брат си и съпругата му в Шумен
- 14:11 Близо 3000 първокласници вече са записани в училищата във Варна