ЕС и Свят 17.06.2021 08:44 Снимка: ДНЕС+
Европа и САЩ не могат да произвеждат батерии и смартфони без Китай. И това е голям проблем
Какво би се случило, ако Китай спре достъпа на Европа и САЩ до редки метали и минерали, които са от ключово значение за производството на електромобили, вятърни турбини и дронове?
В ситуация на геополитическо напрежение между тези три световни сили Вашингтон и Брюксел искат да избегнат подобен сценарий. За целта двете страни правят значителни инвестиции на пазара на 17-те редкоземни елемента, които днес се добиват и обработват основно в Китай.
"Очакваният експоненциален растеж на търсенето на минерали и елементи, свързани с чистата енергия, поставя под натиск САЩ и Европа да обърнат повече внимание къде се намират най-големите рискове и правителствата да предприемат конкретни стъпки", посочва Джейн Накано, която е старши експерт от вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания.
През 2019 година САЩ са внесли 80% от редкоземните си метали от Китай. За Европа зависимостта е още по-голяма - 98 на сто от доставките на такива се осигуряват от китайския пазар, сочат данните на Европейската комисия, пише сайтът EURACTIV.
На фона на промените, водещи до използването на зелена енергия, тези редкоземни елементи със сигурност ще играят важна роля. А доминацията на Китай на пазара и сега е достатъчна, за да повдигне доста важни въпроси за Западния свят.
Какво правят САЩ и Европа по този въпрос?
През миналата седмица американският сенат прие закон, който трябва да подобри конкурентоспособността на американския пазар в този сегмент. Това включва подобряване и по-добро подсигуряване на веригите за доставки на тези ключови елементи.
"Вашингтон цели да стимулира производството и преработването на редкоземни елементи и литий, като работи със съюзници и партньори за засилване на устойчивите глобални доставки и намаляване на зависимостта от геополитическите конкуренти", посочва зам.-директорът на американският Национален икономически съвет Самеера Фазили.
Голямата надежда на американския пазар е мината Маунтин Пас в Калифорния. Тя е управлявана от MP Materials, като от компанията твърдят, че концентрацията на редкоземни елементи там е една от най-големите в света. Концентрацията на такива елементи в почвата в мината се равнява на 7% при между 0,1 до 4% навсякъде другаде в света.
Дружеството ще започне да добива, като разделя редкоземните минерали от останалите в мината чрез химически процес, а през 2025 година ще започне и производство на магнити от добития обем.
Ситуацията в Европа е по-сложна. "Очаква се континентът да разчита на вноса на суровини или полурафинирани материали и по-скоро да се превърне в хъб за преработка и рециклиране на такива елементи", обяснява Дейвид Мериман от лондонската консултантска компания Roskill.
Китай ще запази доминиращата си позиция на европейския пазар поне за още известно време. Все пак анализаторите очакват с наваксване на процеса по рециклиране до 30% от тези ценни метали на Стария континент да бъдат осигурявани по този начин./money.bg
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 16:34 Бивш шеф на разузнаването може да стане специален пратеник на Тръмп за Украйна
- 16:28 "Сабах": САЩ и Великобритания се опитват да „палестинизират“ украинската криза
- 16:18 Милиарди на вятъра: В спорта и най-богатите също плачат
- 16:07 Медведев: Руските власти не са луди и не искат да използват ядрено оръжие
- 16:01 Руска гражданка загина при катастрофа на автомагистрала "Струма"
- 15:57 Майли Сайръс: Нарочно поддържан скандален имидж или просто си е такава?
- 15:51 12-а поредна седмица храните по стоковите борси и тържищата поскъпнаха
- 15:47 Евтим Милошев: Туристическият сектор трябва да помисли за по-добри условия на труд