.jpg)
ЕС и Свят 03.02.2025 17:04 Снимка: ДНЕС+
Евролидери: ЕС е достатъчно силен, за да отговори на всякакви мита, наложени от САЩ
В една търговска война няма победители и ако САЩ и Европа започнат такава, то "тогава, този, който се смее отстрани, ще е Китай". Това заяви днес върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас, предаде Ройтерс. "Силно сме свързани помежду си. Ние се нуждаем от Америка, а Америка също се нуждае от нас", каза Калас на неформалната среща на лидерите на ЕС в Брюксел днес, в която участва и българският премиер Росен Желязков. ЕС е достатъчно силен, за да отговори на всякакви евентуални мита, наложени от САЩ, но целта трябва да бъде сътрудничество между търговските партньори, посочи германският канцлер Олаф Шолц. Ако търговските интереси на Европа бъдат нападнати, тя ще трябва да си извоюва уважение, каза френският президент Еманюел Макрон.
"Ясно е, че като силна икономическа зона можем да формираме бъдещето си и да реагираме на тарифните политики. Но перспективата и целта трябва да бъде нещата да водят до сътрудничество", каза той. Макрон допълни, че най-новите изявления от страна на САЩ тласкат Европа към това да бъде по-силна и по-обединена.
Полският премиер Доналд Туск определи всякакви опити за започване на търговски войни като "пълна грешка".
"Полша със сигурност ще бъде страна, която насърчава здравия разум и предпазливостта. Но трябва също така ясно да заявим, че всякакви планове за въвеждане на мита и (водене на) търговски войни са напълно погрешни", предупреди той.
Американският президент Доналд Тръмп снощи увери, че европейските стоки „много скоро“ ще бъдат обложени с мита, подобни на тези, наложени върху вноса на продукти от Канада, Мексико и Китай, предаде Франс прес.
„Те наистина получават предимство пред нас - ние имаме 300 млн. долара дефицит. Те не купуват нашите коли или земеделска продукция, на практика - нищо, но ние всички купуваме милиони коли, огромно количество земеделски продукти“, обясни Тръмп по време на пресконференция. „Нямам срок, но ще е много скоро“, отговори той на въпроса кога ще бъдат наложени митата.
Източник: БТА
Още по темата
![]() |
1 | 2.05186 |
![]() |
1 | 2.33887 |
![]() |
10 | 3.93029 |
![]() |
100 | 4.76984 |
![]() |
1 | 1.81297 |
Последни новини
- 15:01 Министър Гуцанов: Ще направим всичко възможно да има великденски добавки
- 14:53 В УМБАЛ „Света Марина“ - Варна се отчита увеличение на операциите за остра дисекация на аортата
- 14:46 21-22% е сивият сектор в българската икономика
- 14:38 16-и София Филм Фест Варна: Киното в процеса на създаване
- 14:31 Лапад – пролетният еликсир за здраве и енергия
- 14:22 Пеевски : МО незабавно да изплати заплатите на протестиращите от “ТЕРЕМ-Хан Крум”
- 14:16 Радев: Стабилността на кабинета зависи от архитектите на мнозинството - Борисов и Пеевски
- 14:09 Учените наблюдават изчезнали черни дупки в ранната Вселена