ЕС и Свят 10.04.2026 13:06 Снимка: ДНЕС+
Евродепутат съзря "руска намеса" на изборите у нас
Предстоящите на 19 април избори в България остават далеч от фокуса на ЕС в сравнение с вота в Унгария, който предстои тази неделя. Това каза пред БНР евродепутатът от групата на Зелените/Европейски свободен алианс Тинеке Стрик, която е и докладчик по върховенството на закона в Унгария. Според Стрик има сигнали за евентуална руска намеса у нас, по подобие на Унгария, изразяваща се във все повече фалшиви новини и засилване на пропагандата.
"Но бих казала поне, че ЕС трябва да бъде също толкова бдителен към това, което се случва в България, колкото и в Унгария. Чувствам, че много внимание се отделя на Будапеща и твърде малко на София. А в България също трябва да стигнем до заключение след изборите - дали те са били честни и свободни", каза Стрик.
В неделя в Унгария ще се проведат парламентарни избори, на които според социологическите прогнози партията на Виктор Орбан ФИДЕС може да претърпи загуба от проевропейската ТИСА на Петер Мадяр.
Орбан е изправен пред най-сериозното изпитание за политическото си оцеляване от идването си на власт през 2010 г, като изборите преминават на фона на скандала около връзките на партията му с режима на Владимир Путин.
Само седмица по-късно, ще има и предсрочен вот в България.
ЕК вече потвърди, че системата за бързо реагиране срещу дезинформацията е активирана за предстоящите парламентарни избори в България на 19 април и ще остане една седмица след тях.
В нея на доброволен принцип участват технологични гиганти, неправителствени организации и проверители на факти, които бързо идентифицират потенциална намеса и дезинформационни кампании.
В същото време Министерството на външните работи (МВнР) създаде и временен координационен механизъм за противодействие на дезинформацията и борба с хибридните заплахи във връзка с изборите.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:26 Държавният департамент на САЩ привика иракския посланик
- 14:15 Директорът на "Пирогов": Всеки спасен живот е медицинско чудо
- 14:06 100 години от рождението на кралица Елизабет II: Какво разкрива гардеробът ѝ?
- 13:55 Белият дом предупреди Иран да не въвежда такси за кораби през Ормузкия проток
- 13:44 Политически скандал и обиск в кметството на Милано заради стадиона-институция "Сан Сиро"
- 13:34 Процесът за корупция срещу Нетаняху ще бъде подновен на Великден в Йерусалим
- 13:25 Мелания Тръмп с извънредно изявление от Белия дом за аферата "Епстийн"
- 13:15 Експерт по сигурността: Преговорите в Исламабад няма да доведат до бърз пробив