
ЕС и Свят 15.07.2025 15:42 Снимка: ДНЕС+
Euroclear предупреждава: Планът на ЕС за повече пари от руските активи е “експроприация”
Главният изпълнителен директор на Euroclear (Юроклиър e най-голямата европейска депозитарна институция в Европа) вижда сериозни юридически и системни рискове в намеренията за по-рискови инвестиции на замразените средства
Плановете на Европейския съюз да увеличи помощта за Украйна чрез поставяне на замразени руски държавни активи в по-рискови инвестиции представляват форма на „експроприация“, предупреди институцията, която държи основната част от тези средства.
Главният изпълнителен директор на Euroclear, Валери Урбен, заяви пред Financial Times, че усилията да се реинвестират приходите от руските активи с цел по-висока печалба може да доведат до по-остра ответна реакция от Москва и да подкопаят ключовата роля на Euroclear във финансовата система.
„Ако увеличиш доходността, увеличаваш и риска. А кой ще поеме този риск?“, заяви Урбен в интервю.
Европейската комисия проучва възможностите как да извлече повече стойност от около 191 милиарда евро в замразени активи на Руската централна банка, които се намират в Euroclear в резултат на западните санкции. В момента Euroclear реинвестира приходите от тези активи — като купонни плащания и погасявания — основно чрез централни банки. Г-7 използва генерираната печалба като обезпечение за заем от 50 милиарда долара към Украйна.
Печалбите обаче намаляват, тъй като Европейската централна банка понижи лихвите, което накара Комисията да предложи насочване на средствата към по-рискови активи, които биха могли да носят по-висока доходност, но и по-голяма вероятност за загуби.
Урбен предупреди, че някой ще трябва да поеме възможните загуби:
„Системният риск ще се увеличи значително, ако излезем извън рамките на допустимия риск, одобрен от нашите надзорници“, заяви тя.
По нейните думи, през 2023 г. Euroclear е превела 4 милиарда евро на Украйна, а през 2024 г. – 1,8 милиарда евро досега.
Тя добави, че плановете на ЕС за увеличаване на тази сума включват създаването на специална целева структура (SPV), в която да бъдат прехвърлени активите на руската централна банка. SPV ще може да реинвестира генерираните приходи в по-рискови инструменти и „с надеждата чрез поемане на по-голям риск да се постигне по-висока доходност“.
Урбен обаче предупреди, че подобна схема ще доведе до „значителни рискове както за Euroclear, така и за европейските пазари като цяло“.
„Юридически, създаването на такъв SPV би означавало експроприация на средствата от Euroclear, но без да освободи институцията от отговорността за евентуално възстановяване на активите пред Централната банка на Русия“, подчерта тя. „А това е позиция, която ние не можем да понесем.“
Финансови и правни рискове
Обсъжданията за конфискация на руски активи продължават от началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през февруари 2022 г., когато около 260 милиарда евро бяха замразени в различни юрисдикции. Въпреки това, правните и финансови рискове досега са надделявали над политическите намерения.
Euroclear в момента е обект на над 100 съдебни дела, свързани със замразени руски активи — включително такива, принадлежащи на олигарси и санкционирани юридически лица. Според източници, близки до компанията, Русия вече е конфискувала 33 милиарда евро, принадлежащи на клиенти на Euroclear, които са били блокирани в руската депозитарна система в Москва.
С над 40 трилиона евро в активи под попечителство, Euroclear е най-голямата централизирана депозитарна институция в Европа и играе ключова роля на финансовите пазари чрез сетълмент и прехвърляне на ценни книжа.
„Можем да очакваме още руски ответни мерки в различни форми“, предупреди Урбен.
Тя допълни, че единствената възможност схемата да бъде устойчива е в случай, че при евентуално искане от Русия за възстановяване на активите, те вече да са „изчезнали“ и някой друг да е покрил сумата.
Интеграция на европейските капиталови пазари
В отделна част от интервюто Урбен посочи, че Euroclear има интерес да подпомага инициативите на ЕС за интеграция на фрагментираните капиталови пазари. Брюксел от години настоява за по-добра мобилизация на спестявания и по-лесен достъп до финансиране за бизнеса.
Компанията възнамерява да създаде единна точка за достъп за индивидуални и институционални инвеститори от всички 27 държави членки. Урбен също се изказа в подкрепа на по-централизиран надзор над депозитарните институции — друг ключов елемент от усилията на ЕС за задълбочаване на капиталовия съюз.
Източник: Financial Times
Превод: "Гласове"
Още по темата
![]() |
1 | 2.10146 |
![]() |
1 | 2.25664 |
![]() |
10 | 3.85059 |
![]() |
100 | 4.15961 |
![]() |
1 | 1.67308 |
Последни новини
- 21:16 Хороскоп за сряда, 16 юли 2025 г.
- 19:37 Петер Сиярто: Страните от ЕС не успяха да приемат нов пакет санкции срещу Русия
- 19:28 Украинският парламент одобри удължаване на военното положение и на мобилизацията с още три месеца
- 19:22 Лавров: Тръмп е подложен на огромен натиск от страна на ЕС и НАТО да изпълнява исканията на Зеленски
- 19:14 Фицо поставя условие за подкрепа на новите санкции срещу Русия
- 19:06 ООН: Най-малко 875 палестинци са убити близо до пунктове за помощи в Газа
- 18:58 Росен Йорданов: Трябва да обединим усилия и да направим България по-привлекателна за живеене
- 18:51 DW: Ще доведат ли системите "Пейтриът" до обрат в Украйна?