ЕЦБ предупреждава да не се нарушава законодателството на ЕС със заема за Украйна

ЕС и Свят 19.12.2025 08:28 Снимка: ДНЕС+

ЕЦБ предупреждава да не се нарушава законодателството на ЕС със заема за Украйна

Лидерите на ЕС да се придържат към закона, призова Кристин Лагард

Лидерите на ЕС ще намерят решение на проблема как да доставят пари на Украйна, но трябва да се придържат към закона. Това заяви днес президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард, цитирана от Politico и "Фокус".

На пресконференция във Франкфурт след заседанието на Управителния съвет на ЕЦБ, Лагард каза, че не се очаква ЕЦБ да гарантира механизма за отпускане на заеми на Киев.

"Не е работа на централната банка да насърчава или подкрепя механизъм, по който бихме били призовани – и задължени – да нарушим член 123 от Договора", каза тя.

Член 123 от Договора за функционирането на Европейския съюз забранява на ЕЦБ да печата пари изрично за финансиране на държавни разходи, което би представлявал заем от ЕС за Украйна.

Още по темата

CHF CHF 1 2.09943
GBP GBP 1 2.23626
RON RON 10 3.84197
TRY TRY 100 3.90542
USD USD 1 1.66894