ЕС се цели да финализира "възможно най-скоро" търговското споразумение с Меркосур

ЕС и Свят 17.07.2023 15:11 Снимка: ДНЕС+

ЕС се цели да финализира "възможно най-скоро" търговското споразумение с Меркосур

Пробив в търговските преговори между ЕС и най-големите икономики в Латинска Америка, известни като Меркосур (Mercosur), е "съвсем постижим". Това заяви председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс, на срещата си с бразилския президент Луиз Инасио Лула да Силва.

"Амбицията ни да разрешим останалите различия помежду ни възможно най-скоро", отбеляза тя.

Бразилският президент също изрази надежда, че споразумението ще бъде постигнатo в рамките на тази година и ще "отвори нови хоризонти", предава БТА.

Испанският премиер Педро Санчес заяви, че е налице възможност търговското споразумение между ЕС и Меркосур да бъде финализирано през втората половина на 2023 година. Той добави, че очаква двете отделни търговски споразумения между ЕС и Чили, и Мексико съответно да бъдат ратифицирани до края на 2023 година.

Лидерите от ЕС и Латинска Америка се събраха днес за двудневна среща на върха между "отдавна забравени роднини". Предстои да се види дали тя ще е радостна среща между приятели, които не са се виждали от дълго време, отбелязва Асошиейтед прес.

Последната им подобна среща бе преди осем години. Оттогава пандемията от КОВИД-19 и напускането на Бразилия за три години на 33 -членната Общност на латиноамериканските и карибските страни (CELAC) задълбочиха различията помежду им.

Разногласията, вариращи от войната в Украйна до търговията, обезлесяването и репарациите за робство правят срещата още по-любопитна и би било считано за успех, ако страните се договорят да се срещат по-често отсега нататък.

"От много години Европа обърна гръб на това, което без съмнение е най-съвместимият с Европа регион на планетата", заяви външният министър на Испания Хосе Мануел Албарес, чиято страна председателства ЕС на ротационен принцип.

През 21-и век обаче Китай засилва влиянието си и търговските си отношения със страните от Латинска Америка и ЕС осъзнава, че му предстои геостратегическа битка.

Според последните данни годишната търговия между двата блока е нараснала с 39 на сто през последното десетилетие до 369 милиарда евро (414 милиарда долара). Инвестициите на ЕС в региона са били на стойност 693 милиарда евро (777 милиарда долара), което е повишение с 45 на сто през последното десетилетие. ЕС има търговски споразумения с 33 членки на Общността на латиноамериканските и карибските страни.

Страните членки на Меркосур са Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, асоциирани страни са Боливия , Чили, Колумбия, Еквадор, Перу, Гвиана и Суринам, а страни наблюдателки са Нова Зеландия и Мексико.

 

 
 
CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.34329
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.38766
USD USD 1 1.86358