
ЕС и Свят 15.07.2024 16:41 Снимка: ДНЕС+
ЕС наказва Орбан за визитите в Русия и Китай с бойкот на срещата на върха през август
Плановете на Унгария са за среща на върха по външните работи в Будапеща на 28-29 август
Министрите на външните работи на Европейския съюз възнамеряват да бойкотират срещата на върха по външните работи в Будапеща през август, като проведат своя собствена "формална" среща на върха по същото време. Това съобщава изданието Politico, цитирано от "Фокус".
Унгарското председателство на Съвета на ЕС планира да проведе среща на върха по външните работи в Будапеща на 28-29 август.
Но след като премиерът Виктор Орбан блокира помощта за Украйна и проведе срещи с руския президент Владимир Путин и китайския лидер Си Дзинпин, много външни министри търсят начин да избегнат това, което смятат за "поредното пропагандно шоу на Орбан“.
Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел ще свика министрите за "официален" съвет по външните работи едновременно със срещата на върха на Орбан, казват трима дипломати от ЕС.
"Ако официалният съвет по външни работи, организиран от върховния представител [Борел], се състои в същия ден, министрите няма да могат да пътуват до Будапеща“, казва един дипломат.
Друг добави, че като бойкотират срещата в Будапеща, други външни министри искат да "изпратят ясен сигнал, че Унгария не говори от името на ЕС“.
Според Politico планът вече е неофициално обсъден с няколко страни от ЕС, включително Франция и Германия. Екипът на Борел ще представи плана на 27-те постоянни представители на ЕС в сряда.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09157 |
![]() |
1 | 2.26658 |
![]() |
10 | 3.86497 |
![]() |
100 | 4.16476 |
![]() |
1 | 1.66002 |
Последни новини
- 19:34 Тръмп планира ММА боеве в Белия дом догодина по случай 250 години от създаването на САЩ
- 19:26 Прокуратурата поиска до 8 г. и 9 месеца затвор за Имамоглу по обвинението за фалшива диплома
- 19:19 Вотът на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен ще е на 10 юли
- 19:12 Делян Пеевски категоричен: Избори ще има, след като изтекат 4-те години мандат!
- 19:04 Най-малко 47 души са ранени след катастрофа на два градски автобуса в Атина
- 18:55 Задържаха мъж за хулигански прояви на протеста в София
- 18:48 АФП: Тръмп жъне успех след успех както в САЩ, така и в международен план
- 18:41 Вулкан изригна в Япония след земетресението, предсказано от тяхната Баба Ванга