ЕС и Свят 04.11.2023 19:11 Снимка: ДНЕС+
Ердоган: Tурция е готова да стане страна гарант за уреждането на кризата в Газа
Tурция е готова да стане страна гарант за уреждането на кризата в Газа. Това каза днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган пред журналисти в самолета на връщане от казахстанската столица Астана, предават турските медии, цитирани от БТА.
Ердоган бе в Казахстан за участие в срещата на върха на Организацията на тюркските държави (ОТД).
Турция е готова да поеме ролята на страна гарант за разрешаване на кризата в Газа. Още в началото заявихме, че сме готови да поемем тази отговорност. Какво може да бъде по-естествено от това Турция да бъде страна гарант в Газа, посочи Ердоган.
Той заяви още, че иска в Турция да се проведе конференция за ситуацията в Близкия изток с участието на всички заинтересовани страни за постигане на мир.
Нашата основна цел е да установим окончателен мир по израелско-палестинския въпрос. Предприемаме инициативи и разработваме формули за тази цел и ще продължим да го правим. Решени сме да направим всичко възможно, за да сложим край на кръвопролитията и да установим мир. Нашата цел е да постигнем траен и устойчив мир, който да донесе облекчение на нашия регион. Призоваваме за това и искаме да съберем всички заинтересовани страни на конференция, каза Ердоган.
Той каза още, че Газа трябва да бъде част от независима палестинска държава след приключването на войната между Израел и групировката "Хамас". Ердоган изтъкна, че Анкара няма да подкрепи модели, които "постепенно заличават палестинците от историята".
Турският лидер посочи, че ръководителят на националната разузнавателна служба (МИТ) Ибрахим Калън е в контакт с израелските и палестинските власти, както и с Хамас, информира Хабертюрк.
Ердоган каза, че вече не приема израелския министър-председател Бенямин Нетаняху за свой „събеседник“, но добави, че Анкара няма да прекъсне отношенията си с Израел, посочва СиЕнЕн-Тюрк.
Турският държавен глава съобщи, че в края на ноември неговият ирански колега Ебрахим Раиси ще посети Турция, където ще обсъди конфликта в Газа.
Ердоган заяви още, че вече няма да има никакво доверие в световната система, ако Израел не бъде спрян и не му бъде потърсена отговорност „за извършваните от него военни престъпления и нарушения на човешките права“.
Той също изтъкна, че Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС) ще настоява за прекратяване на огъня на срещата си на върха в саудитската столица Рияд този месец.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 17:55 ДНЕС+ Ви пожелава на Бъдни вечер семейна топлина и споделени мигове!
- 17:51 Патриаршеското и синодално послание: Рождеството бележи повратен момент в човешката история
- 17:46 Очакването на българите: Култура или халтура - държавата да финансира, хората да потребяват
- 17:42 Д-р Динко Господинов: Празниците носят риск за сърдечно-съдовата система
- 17:31 АП: Нетаняху възложил на съветник да изготви план за атаката, причинила войната в Газа
- 17:20 Защо Стивън Спилбърг отказва да работи с Бен Афлек
- 17:08 Южнокорейският парламент прие закон срещу фалшивите новини
- 16:57 Колко струват покупките от "Сам вкъщи" през 2025 г.