Ердоган обвини Instagram и други социални мрежи в дигитален фашизъм

ЕС и Свят 06.08.2024 10:03 Снимка: ДНЕС+

Ердоган обвини Instagram и други социални мрежи в дигитален фашизъм

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обвини социалните медии във "фашизъм" и цензура, тъй като платформата Instagram е блокирана в страната за четвърти пореден ден. Американската платформа, която има около 50-60 млн. абонати в Турция, е обвинявана от правителствени служители в цензура и в това, че не премахва публикации, които властите смятат за обидни.

Представители на компанията бяха поканени на среща с правителството, която не успя да разреши различията. "Изправени сме пред дигитален фашизъм", заяви Ердоган пред представители на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Той каза, че платформите "не могат да толерират дори снимки на палестински мъченици, без незабавно да ги забранят".

"Тези компании са обявили война във виртуалния свят на славната съпротива и героите на палестинския народ. Те действат като мафия всеки път, когато интересите им са застрашени", добави държавният глава.

Преди седмица директорът по комуникациите на турското президентство Фахретин Алтун обвини Instagram, че не позволява на хората да публикуват съболезнователни послания във връзка с убийството на Исмаил Хания, политически лидер на палестинската групировка Хамас. Хания беше убит в Техеран при нападение, за което е обвинявана държавата Израел.

Ердоган коментира, че социалните мрежи "спазват правилата в Америка и Европа, но умишлено ги пренебрегват, когато става въпрос за борба с незаконното съдържание в Турция".

Министърът на транспорта и инфраструктурата Абдулкадир Уралоглу посочи по-рано, че Instagram, собственост на американския технологичен гигант Meta, е била спряна заради игнориране на исканията за премахване на "криминално съдържание". Според някои източници става въпрос за "обиди към Кемал Ататюрк", основателя на съвременна Турция, "игри с наркотици (и) педофилия". След срещата с представители на компанията Уралоглу заяви, че правителството "не е получило резултатите, които искахме", но ще "продължи да обсъжда въпроса активно".

Замразяването на Instagram засегна множество предприятия, които разчитат на платформата. Заместник-председателят на Асоциацията на операторите в областта на електронната търговия Емре Екмекчи изчисли, че забраната струва 1,9 млрд. турски лири, или близо 57 млн. долара, на ден под формата на загубени бизнес възможности.

"10% от онлайн продажбите на дребно в Турция се извършват чрез социалните медии - възлизат на 930 млн. лири на ден", каза той пред частната телевизия CNCB-E. Между 60 и 70% от 85-милионното население на Турция има акаунт в Instagram.

"Стотици хиляди хора намират клиенти и правят бизнес в Instagram", заяви професорът по финанси Озгур Демирташ, цитиран от АФП.

"Хиляди хора в Instagram създават връзки за износ и плащат такса", подчерта той. В миналото турските власти временно блокираха достъпа до Facebook, X и Wikipedia. 

CHF CHF 1 2.08289
GBP GBP 1 2.31959
RON RON 10 3.93464
TRY TRY 100 5.18524
USD USD 1 1.76249