
ЕС и Свят 30.10.2023 14:48 Снимка: ДНЕС+
Ердоган: Нова конституция е една от основните ни задачи
Една от най-важните ни задачи е приемането на нова конституция, която да замени сегашната, въведена след военния преврат през 1980 г. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от турските медии.
Ердоган се обърна снощи в Истанбул към турския народ по повод годишнината от основаването на Република Турция. Речта на президента започна в 19:23 ч. местно време (18:23 ч. българско време), което бе символично поради асоциацията с 1923 г. Речта бе предшествана от националния химн.
Един от основните ни приоритети в най-близко бъдеще е „да се отървем от позора на конституцията от времето на преврата и да се сдобием със свободен и обединяващ основен закон, който да отговаря на духа на 100-годишнината на Турция", заяви Ердоган.
Президентът многократно е говорил за необходимостта от приемане на нова конституция, която е в сила от 1982 г., включително по време на предизборната си кампания през май т. г. След референдум през 2017 г. парламентарната форма на управление в Турция бе заменена с президентска, но не бе приета нова конституция. Очаква се в скоро време парламентът, в който мнозинството от депутатските места са на Партията на справедливостта и развитието (ПСР), ръководена от Ердоган, да разгледа проект за нова конституция.
Ердоган спомена снощи и визията „Векът на Турция“, съдържаща програмата ПСР за втория век на републиката.
Републиката, която провъзгласихме на 29 октомври 1923 г., днес навърши първия си век и е на път към втория, който наричаме "Векът на Турция". Днес Турция е страна, която оказва помощ на всички нуждаещи се в региона и по света. Където и да има потиснат и нуждаещ се човек, Турция ще му се притече на помощ, заяви държавният глава.
Той припомни, че около 1,5 млн. души са взели участие в митинга в подкрепа на палестинците, който се проведе в Истанбул в събота.
Тържествата в Истанбул вчера завършиха с фойерверки и светлинно шоу с участието на 2 023 дрона, които изобразиха полумесец и 16 звезди в небето над Босфора, символизиращи тюркските държави.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 09:50 Симпатичен външен вид, фалшив образ – опасната сила на политическия пиар
- 09:40 Мехмед Дикме: Борисов е прав - без Пеевски няма правителство, няма еврозона, няма реформа
- 09:29 Летище Бургас с иновативна гейт зона, увеличаваща значително капацитета на терминала
- 09:23 Николай Денков, поредният незнаещ за корупция: Обвиненията срещу Коцев и Василев са скалъпени
- 09:18 Гранична полиция задържа 40 кг канабис при операция по море край Бяла
- 09:08 Русия национализира най-голямата компания за добив на злато в страната
- 08:58 Мецола в писмо до Радев: Политиката на разширяване на ЕС остава стратегически приоритет за ЕП
- 08:50 Нападнаха кметицата на Скопие Данела Арсовска - български гражданин