
ЕС и Свят 05.01.2025 09:46 Снимка: ДНЕС+
Ердоган: Епохата на оръжията, насилието и терора приключи
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че епохата на оръжията, насилието и терора е приключила. Той говори на регионален конгрес на неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието в град Самсун в северната част на страната, съобщи Анадолската агенция, цитирана от БТА.
„Отсега нататък всеки трябва да приеме тази истина – ерата на оръжията, насилието и терора приключи“, каза Ердоган.
"Сепаратистките убийци или ще заровят оръжието си възможно най-скоро, или ще бъдат погребани с оръжията си. Трети път няма," подчерта турския лидер.
По думите му „сепаратистката терористична организация е достигнала края на живота си“.
Турция определя като такава терористична организация Кюрдската работническа партия (ПКК), както и свързаните с нея формирования в Сирия.
"Подчертавам, че в нашия регион вече няма място за терор в бъдещето на нашата страна или нашия регион," каза Ердоган.
Кюрдската работническа партия води въоръжена борба срещу турската държава от 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Турция, ЕС и САЩ. Десетки хиляди са загиналите в конфликта. Турските власти смятат ПКК за заплаха за националната сигурност и редовно провеждат акции срещу нейни поддръжници в страната и операции в Северна Сирия и Ирак. Според турското министерство на отбраната над 3 000 кюрдски бойци са били убити през годината в резултат на операции в Северна Сирия и Ирак.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.30722 |
![]() |
10 | 3.8214 |
![]() |
100 | 4.48586 |
![]() |
1 | 1.73821 |
Последни новини
- 17:55 Израел иска съдът в Хага да оттегли заповедта за арест на Нетаняху
- 17:48 "Гранична полиция" получи 34 дрона
- 17:43 Министърът Вълчев с базова реформа: Основното образование да се зaвършва и в 9-и клас
- 17:40 Зафиров: Предложеният от Радев референдум въобще не трябва да влиза в парламента
- 17:33 Българинът Явор Калоянов получи "Оскар" за технически постижения
- 17:26 Секретна операция е извела от строя западна система за откриване на руски дронове, предадена на Киев
- 17:19 Тръмп руши правилата: Готов е да приеме луксозен Боинг като подарък от Катар
- 17:11 Москва: Изстреляхме ракета "Искандер-М" срещу части на ВСУ, които атакуваха Курска област