Енергийният преход остава под въпрос без доставките на мед от Китай

ЕС и Свят 22.08.2024 15:50 Снимка: ДНЕС+

Енергийният преход остава под въпрос без доставките на мед от Китай

Медта е критично важен метал за енергийния преход. Необходима е за електрическите мрежи, електрониката и пр. Според прогнозата на Wood Mackenzie, търсенето на мед ще нарасне със 75% до 56 млн. тона през 2050 г. "Светът не може да се декарбонизира без медта, ключов компонент за електрификацията", категорични са експертите от компанията за анализи и прогнози. Задоволяването на търсенето на мед ще изисква големи инвестиции.

Към момента Китай доминира на световния пазар, както в сектора за преработка и производството на медни полуфабрикати, така и при доставката на крайни продукти.

САЩ и ЕС се стремят да развиват собствена верига на доставки на този толкова важен метал за повишаване на енергийната сигурност, но в свой нов доклад анализаторите от Wood Mackenzie призовава за икономически прагматизъм на фона на геополитическите проблеми.

"Протекционистките мерки на правителствата за отказ от доставки на важни полезни изкопаеми, включително мед, заради проблеми по отношение на енергийната сигурност противоречат на принципа на пазарната икономика и могат сериозно да забавят енергийния преход", смятат от Wood Mackenzie.

Мерките, насочени към осигуряване на доставките на суровини по геополитически причини, "пренебрегват сложността и настоящата ефективност на веригите за доставки на пазара на мед", алармират авторите.

Според директора по глобални изследвания в минната индустрия към Wood Mackenzie Ник Пикенс, сценарий без участието на Китай във веригата за доставки на мед ще изисква "съществено увеличение на преработващите мощности за постигането на целите на енергийния преход".

"Според нашите прогнози, през следващото десетилетие извън Китай търсенето на мед ще се увеличи с 8,6 млн. тона", твърди той. Това търсене отговаря на 70% от мощностите на топилните заводи и 55% от мощностите за производство на полуфабрикати в останалата част от света.

Според данните на Wood Mackenzie, за замяна на китайските доставки ще е необходим нов капацитет за топене и рафиниране, а инвестицията се изчислява на сумата от 85 млрд. долара. При това авторите посочват, че през последните 20 години капацитетът за производство на мед извън Китай е почти без промяна

Глобалната верига за доставки на мед се състои от няколко основни етапа: добив, топене и рафиниране, изготвяне на полуфабрикати и производство на готова продукция. "Осигуряването на по-голяма сигурност на доставките на мед не означава просто инвестиране в нови доставки от мини, било то вътрешни или чрез партньорства за свободна търговия. Сигурност на доставките се постига само със сериозни инвестиции в трите етапа от веригата за доставки - топене/рафиниране и полуфабрикати".

Мед се добива основно в Америка и Африка, а след това се отправя за последваща преработка и производство основно в Китай.

От Wood Mackenzie отбелязват, че значителните инвестиции на Китай в сектора за преработка и производство на полуфабрикати "поставят сериозни предизвикателства пред сигурността на световните доставки на мед". От 2000 г. Китай представлява 75% от растежа на световния капацитет за топене на мед, отчита Wood Mackenzie. От 2019 г. страната е инвестирала почти половината от 55 млрд. долара за доставки от нови медни мини в задгранични проекти.

Производителите на полуфабрикати извън Китай, особено в Европа, са изправени пред трудности заради ниските нива на използване и високите оперативни разходи

Законът за критичните суровини на ЕС (Critical Raw Materials Act), който влезе в сила тази година, гласи, че до 2030 г. не повече от 65% от всички критични минерали, консумирани в ЕС, могат да идват от една страна извън ЕС.

През 2017 г. САЩ представиха Стратегия за критично важните минерали, която според Wood Mackenzie досега не е постигнала целите си за увеличаване на дела на страната във веригата на доставките на мед. А такива нови стимули като Законът за намаляване на инфлацията "не могат да осигурят дългосрочна устойчивост на индустрията".

"Тази двойна цел декарбонизация и намаляване на зависимостта от доставките на метали от Китай - са в противоречие. Правителствата и производителите, които се стремят да диверсифицират далеч от Китай, трябва да обмислят цялата верига на доставки, а не само добива. Ще са необходими стотици милиарди долари в нов капацитет за обработка и производство на мед, за да се замени Китай. Това би създало неефективност, която би довела до значително по-скъпи готови продукти и би увеличила разходите и навременността на енергийния преход", се казва в доклада на анализаторите.

"Въпреки че рисковете при доставките на мед могат да бъдат смекчени и известно възстановяване на баланса вече е започнало в различни страни, степента на доминиране на Китай във веригата за доставки означава, че пълната замяна не е възможна", казва Ник Пикенс. "Реториката за заместване на китайските доставки ще продължи, но правителствата и производителите не трябва да игнорират мащаба на трудностите", смята WoodMac.

"Освен ако няма кардинална промяна в темпото и ефективността, с които останалият свят използва и оперира с капитала", се казва в проучването, пълното прекъсване на връзките с Китай би означавало "по-скъп и много по-бавен енергиен преход". "Разработването на повече и потенциално по-скъп капацитет противоречи на пазарната икономика", гласи още изследването./3e-news.net/bg

CHF CHF 1 2.07713
GBP GBP 1 2.32505
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.17894
USD USD 1 1.76408