ЕС и Свят 08.02.2022 18:24 Снимка: ДНЕС+
ЕК с безпрецедентна стъпка срещу Полша: Орязва евросредства заради спорна мина
Европейската комисия е уведомила Полша, че глобата, наложена й заради неспазване на решение на Съда на ЕС за мината "Туров", ще бъде приспадната от евросредствата, които Варшава трябва да получи, съобщава "Франс прес".
Подобна стъпка се предприема за първи път.
ЕС реши да пристъпи към тези санкции със задна дата поради незатварянето на въглищната мина.
Дължимата сума за периода от 20 септември до 19 октомври 2021 г. е близо 15 милиона евро. От ЕК обаче не уточниха от кои европейски фондове ще бъдат приспаднати средствата.
Глобата ще трябва да бъде платена, независимо от това, че на 3 февруари Полша и Чехия подписаха споразумение за уреждане на спора.
През май миналата година Съдът на ЕС нареди с преходно решение на полското правителство да затвори мината заради щетите, които експлоатацията й нанася на околната среда, а през септември съдът наложи на Варшава глоба от 500 000 евро на ден, докато "Туров" не бъде затворена.
Впоследствие Варшава обяви, че ще обжалва днешното решение на Комисията да намали средствата от ЕС, предназначени за страната./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:21 Песков: Кремъл има сериозни очаквания от посещението на Путин в Китай
- 09:14 Румъния потвърди случай на хантавирус
- 09:06 Захарова: След визитата на Макрон и Зеленски „европейските ценности“ вече са на лицето на Пашинян
- 08:58 Мерц: Европа е готова да седне на масата на преговори с Русия. Радев: Важното е диалогът да започне!
- 08:51 ДАРА планира да издаде нова песен на немски език
- 08:43 Хакерските атаки, задвижвани от изкуствен интелект, ескалираха до мащабна индустриална заплаха
- 08:36 Пуснаха под гаранция бившия шеф на кабинета на Зеленски, платена е гаранция - 2,72 милиона евро
- 08:28 Константин Проданов, ПБ: Има лъжи, дяволски лъжи и статистика. Инфлацията при основни храни е над 7%