
ЕС и Свят 29.06.2024 14:09 Снимка: ДНЕС+
ЕК помага с 500 000 евро за борба с опасни комари в Кипър
Европейската комисия одобри 500 000 евро безвъзмездна помощ за изпълнението в Кипър на пилотна програма за борба с разпространението на опасни комари, съобщи здравният еврокомисар Стела Кириакиду по време на посещението си в Никозия.
Иновативният проект се финансира по програмата "ЕС в подкрепа на здравето" ("EU4Health"). Целта му е да елиминира популацията в Кипър на египетския комар (Aedes aegypti), известен като "комар на жълтата треска", а също като тигров комар, който пренася опасните вируси на жълта треска, денга, зика и други. Кипър е единствената страна в ЕС, където се среща този вид насекомо. В 13 държави членки, сред които - и България, е потвърдено наличието на азиатския тигров комар (Aedes albopictus), посочва обявеният този месец доклад на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.
Заразните комари представляват нови предизвикателства и повишен риск за общественото здраве и ЕС е решен да използва всеки инструмент, с който разполага, за да се справи с тях, подчерта еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакиду.
За нарастваща опасност от разпространение в Европа на сериозни инфекциозни болести, пренасяни от комари, алармира Кипърският институт в свое ново изследване. Той работи, заедно със здравните власти, за прилагането на ефективни стратегии за контрол срещу инвазивните видове комари на острова.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 19:33 Дмитрий Тренин: Войната със Запада няма да приключи с Украйна
- 19:22 Психеделията "Апокалипсис сега": Сагата на най-дивото снимане в историята на киното
- 19:12 Руските сили почти напълно контролират Часов Яр
- 19:07 Левон Хампарцумян: Еврото дава по-добри възможности да бъдем успешни, ако искаме
- 19:01 Москва и Пхенян се врекоха в непобедимо братство, Лавров изтъкна ролята на корейските бойци в Курск
- 18:55 Фицо: Когато войната приключи, западните страни ще си счупят краката, да се върнат на руския пазар
- 18:51 "Лъвиците" пречупиха Южна Корея в 5-сетова драма и запазиха мястото си в Лига на нациите
- 18:45 Зоопаркът във Варна: Не ни носете гларуси, чайки и гълъби за спасяване, не можем да помогнем