ЕС и Свят 07.02.2025 09:28 Снимка: ДНЕС+
Едва 294 служители от 10 000 остават на работа в USAID
Президентът на САЩ Доналд Тръмп планира да задържи по-малко от 300 служители в Американската агенция за международно развитие (USAID) от общо над 10 000 служители.
Това разкри "Ройтерс". Агенцията се позова на пожелали анонимност четирима свои източници.
Те потвърдиха, че само 294 служители на агенцията ще могат да запазят работните си места.
Във вторник администрацията обяви, че ще пусне в отпуск всички пряко наети служители на USAID в световен мащаб и ще отзове хиляди служители, работещи в чужбина.
Държавният секретар Марко Рубио заяви, че администрацията идентифицира и определя програмите, които ще бъдат освободени от мащабните заповеди за спиране на работата, които застрашават усилията по целия свят за спиране на разпространението на болести, предотвратяване на глада и намаляване на бедността.
Основната агенция за хуманитарна помощ на Вашингтон е обект на програма за реорганизация на правителството, ръководена от бизнесмена Илон Мъск. Той дори заяви, че USAID трябва да бъде закрита, тъй като не може да се поправи.
Агенцията, основана през 1961 г., има бази в 60 страни и работи в десетки други. Дейностите на USAID варират от предоставяне на протези за крайници на войници, ранени в Украйна, до обезвреждане на противопехотни мини и ограничаване на разпространението на ебола в Африка.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 08:58 Мицкоски: Имаме проблем с България, но първо ще си довършим реформите
- 08:51 Ал Шараа и кюрдите се споразумяха за незабавно прекратяване на огъня в Сирия
- 08:44 Гроздан Караджов: Дебат за машинния вот в "12 без 5" – това е несъстоятелно
- 08:36 Проф. Михайлова: Напълно възможно е никой да не иска да бъде служебен премиер
- 08:28 Скот Бесент: Европейците не могат да дадат отпор на Русия
- 00:01 Хороскоп за понеделник, 19 януари 2026 г.
- 19:34 Платиха с фалшива банкнота от 100 евро на доставчик на пица в Монтана
- 19:23 Съдът остави в ареста помагач в грабеж на 24 542 евро в Кюстендил