ЕС и Свят 14.12.2024 16:50 Снимка: ДНЕС+
Един от всеки 20 е починал при евтаназия през 2023 година в Канада
Здравното министерство защити процедурата, като заяви, че наказателният кодекс определя "строги критерии за допустимост"
Медицински подпомогнатата смърт, известна още като доброволна евтаназия, представлява 4,7% от всички смъртни случаи в Канада през 2023 г. Това съобщава БиБиСи, позовавайки се на нови данни от канадското правителството.
Петият годишен доклад след легализирането на евтаназията през 2016 г. показва, че 15 300 от всички малко над 320 000 души починали през 2023 г. в Канада са преминали през асистиран край на живота, след като успешно са кандидатствали за процедурата. Това се равнява на около един от всеки 20.
Канада първоначално легализира евтаназията само за тези, чиято смърт е "разумно предвидима".
Въпреки това през 2021 година достъпът беше разширен, за да включи хора, които може да нямат терминална диагноза, но искат да прекратят живота си поради хронично, инвалидизиращо състояние. Достъпът трябваше да бъде разширен отново тази година, за да включва хора с психични заболявания. Това обаче беше отложено за втори път, след като канадските провинции, които отговарят за здравеопазването, изразиха притеснения дали системата може да се справи с такова разширение.
В сряда Здравното министерство на Канада защити процедурата, като заяви, че наказателният кодекс определя "строги критерии за допустимост".
Но "Кардус" - християнски аналитичен център, заяви, че последните данни са "тревожни" и показват, че Канада има една от най-бързо растящите програми за евтаназия в света.
Доклад, публикуван през октомври от провинция Онтарио - най-населената провинция в Канада, разкрива някои противоречиви случаи, при които на хора е било разрешено асистирано умиране, въпреки че не са били близо до естествената си смърт.
Един от примерите включва жена на около 50 години с история на депресия и суицидни мисли, която страда от тежка чувствителност към химикали. Нейната заявка за евтаназия е одобрена, след като не успява да намери жилище, което да отговаря на медицинските й нужди.
Друг случай, който привлече внимание в последните месеци, е на пациентка с рак от Нова Скотия, която заяви, че два пъти са я питали дали е наясно с опцията за асистирано умиране, докато е преминавала през операции за мастектомия.
Въпросът "беше зададен на напълно неподходящи места", е цитирана да казва тя пред изданието National Post. Канадски медии също съобщават за случаи, в които хора с увреждания обмислят асистирано умиране заради липса на жилища или социални помощи за хора с увреждания.
Канада е сред държави като Австралия, Нова Зеландия, Испания и Австрия, които въведоха закони за асистиран край на живота през последното десетилетие. По сега действащия закон в страната пълнолетни лица могат да поискат медицинска помощ за евтаназия от здравен специалист, ако имат сериозно и непоправимо медицинско състояние. Съществуват някои изисквания, включително задължителното потвърждение от двама независими здравни специалисти, че пациентът отговаря на критериите, преди заявката да бъде одобрена.
Данните, публикувани в сряда от Здравното министерство на Канада, показват, че увеличаването на процента на извършените евтаназии през 2023 г. е спаднало. При средно увеличение 31% през предишни години, през отминалата то е 16%. Средната възраст на тези хора е над 77 години. Огромното мнозинство - около 96%, са имали "разумно предвидим" край на живота поради сериозни медицински състояния като онкологични заболявания. В малцинство от случаите пациентите може да не са били терминално болни, но са избрали асистирана смърт поради дълго и сложно заболяване, което значително е повлияло на качеството им на живот.
За първи път докладът разглежда данни за расовия и етнически произход на починалите чрез евтаназия. Около 96% от тях са се самоопределили като бели, които представляват около 70% от населението на Канада. Не е ясно какво е предизвикало тази разлика. Втората най-често срещана етническа група са източноазиатците (1,8%), които представляват около 5,7% от канадците.
Евтаназията продължава да има най-висока честота в Квебек, който представлява почти 37% от всички смъртни случаи чрез процедурата, въпреки че в провинцията живее само 22% от населението на Канада. По-рано тази година правителството на Квебек започна изследване, за да установи причините за високия процент евтаназии в региона.
Въпреки че броят на асистираните смъртни случаи в Канада расте, страната все още изостава от Нидерландия, където евтаназията представлява около 5% от общия брой смъртни случаи през миналата година.
В края на миналия месец британски депутати гласуваха за приемане на подобен закон, който дава право на терминално болни възрастни в Англия и Уелс да поискат асистирана смърт, въпреки че законопроектът ще бъде подложен на месеци на допълнително обсъждане. По време на дебатите Канада беше посочена от депутати като предупреждение заради възприемания недостиг на защитни механизми.
Още по темата
CHF | 1 | 2.084 |
GBP | 1 | 2.3552 |
RON | 10 | 3.93274 |
TRY | 100 | 5.32077 |
USD | 1 | 1.85951 |
Последни новини
- 19:33 Рюте обвини Русия в открита война срещу страните от НАТО
- 19:30 15-а поредна седмица поскъпват храните на едро
- 19:25 Цв.Йовчев: Твърденията, че обвинените за шпионаж в Лондон са познавали политици, са по-скоро легенда
- 19:25 Близък до Борис Бонев: Още две-три години пародийни фантасмагории, мъката ще приключи
- 19:24 Съветникът на Асен Василев остава в ареста, шефът на "Калотина" го мислел за зам.-шеф на митниците
- 19:21 Руски транспортен самолет излетя от базата в Сирия за Либия, очакват се още полети
- 19:17 САЩ планират да наложат санкции на единствения доставчик на газ в Сърбия
- 19:11 ЕС призова за край на политическите сътресения в Южна Корея