ЕС и Свят 02.12.2022 12:18 Снимка: ДНЕС+
"Еърбъс" спира до месеци с доставките на руски титан
"Еърбъс" (Airbus) няма да бъде зависим от доставките на руски титан в рамките на няколко месеца. Това обяви днес високопоставен представител на европейския самолетостроител, цитиран от Ройтерс.
Русия е най-големият производител на титан, метал от стратегическо значение, който е високо ценен заради здравината си спрямо теглото. Той се използва основно в самолетни двигатели и колесниците на по-големите самолети.
"В процес на отделяне сме, що се отнася до руския титан. Това ще се случи в рамките на месеци, а не на години", заяви главният изпълнителен директор на подразделението за отбрана и космическо пространство на "Еърбъс" Михаел Шьолхорн, цитиран от БТА.
"Не мога да ви дам точна дата, това е относително комплексен процес със сертифициране и всичко друго, което авиацията изисква, но ще се случи", коментира на кратка пресконференция за устойчивостта бившият шеф на операциите в "Еърбъс".
ЕС досега избягваше забраната върху руски стоки, освен стомана и въглища и титанът бе извън наложените ограничения след руската инвазия в Украйна.
"Еърбъс" съобщи, че се опитва да осигури алтернативни доставки, а конкурентът "Боинг" (Boeing) обяви, че е спрял доставките на руски титан.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски постоянно призовава западните правителства да наложат по-строги икономически санкции срещу Русия.
"Еърбъс" обаче обяви през април, че санкции върху стратегически метали ще навреди на аерокосмонавтиката, като в същото време, ще засегнат незначително руската икономика, припомня Ройтерс.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:59 Хороскоп за събота, 20 юни 2026 г.
- 19:35 22-годишен киберизмамник измъкна 25 000 евро от софийска банка с няколко клика
- 19:26 Мерц настоя за по-малък бюджет на ЕС и отхвърли ново общо европейско задлъжняване
- 19:18 Само половината от планираните центрове за данни в САЩ за 2026 г. реално се строят
- 19:11 Иран отменя за 60 дни таксите за преминаване през Ормузкия проток
- 19:03 150 евро глоба за разхождащите се голи до кръста мъже във френските курорти
- 18:54 Защо е добре да ядем ягоди всеки ден
- 18:46 Най-кошмарните 3 дни за Мете-Марит: От присъдата за изнасилване на сина ѝ до спешната трансплантация