ЕС и Свят 14.06.2026 12:48 Снимка: ДНЕС+
Доживотен за затвор учителка, насочвала руски атаки с дронове срещу Херсон
Учителка е осъдена на доживотен затвор и конфискация на имуществото за това, че е помагала за насочване на руски въздушни удари с дронове срещу Херсон, съобщава Службата за сигурност на Украйна, цитирана от Укринформ.
Тя била вербувана от руското военно разузнаване. Разкрита е от украинските служби през октомври 2024 г. Жената попадна в полезрението на руските разузнавателни служби, след като публикувала прокремълски коментари в Telegram.
Тя обикаляла Херсон пеша и със собствено превозно средство и снимала зони с концентрация на личен състав и техника на украинските сили. Обобщавала събраната информация и чрез приложение за съобщения предавала координатите на военните позиции под формата на снимки на потенциални цели, маркирани в Google Maps. Контактът ѝ е идентифициран като командир на звено за оператори на дронове към 186-и разузнавателен батальон на руската военна групировка с кодово име "Днепър".
Руските сили използвали предоставената от жената разузнавателна информация за извършване на мащабни атаки срещу Херсон, включително с дронове камикадзе.
При претърсвания в дома на жената са иззети мобилни телефони и компютърно оборудване с доказателства за сътрудничеството ѝ Русия. Тя е призната за виновна по т. 2 от член 111 от Наказателния кодекс на Украйна - за държавна измяна по време на военно положение.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:56 "Зaeднo щe нaпpaвим иcтopия": Сhіnа Zоrrіllа или нaй-гoлямoтo eлeĸтpичecĸo пpeвoзнo cpeдcтвo в cвeтa
- 13:44 България е на последно място в ЕС по ръст в броя на чуждестранните туристи
- 13:32 5-годишно дете е прието в спешния център в Монтана след побой
- 13:22 Оливър Франсоа: Човекът, който спаси Fiat
- 13:12 "Зaщo дa дъpжиш aĸтив бeз дoxoднocт?“: Kaĸ Фeдepaлният peзepв cчyпи бичия циĸъл нa злaтoтo
- 13:00 Избори за кмет в столичния район "Средец" и 12 села в страната
- 12:48 Доживотен за затвор учителка, насочвала руски атаки с дронове срещу Херсон
- 12:36 Каримански: ЕК не е налагала глоба за свръхдефицит на нито една страна до момента