ЕС и Свят 28.08.2025 12:56 Снимка: ДНЕС+
Доставките на руски петрол за Унгария и Словакия по "Дружба" са възобновени
Унгария и Словакия отново получават суров петрол от Русия, след като подаването по петролопроовода "Дружба" бе възобновено, съобщи унгарската петролна компания МОЛ (MOL) в изявление, цитирано от Ройтерс. Доставките на руски петрол по тръбопровода "Дружба" за Словакия са възобновени след прекъсването, причинено миналата седмица от украинска атака в Русия, съобщи днес и словашкият министър на икономиката Дениса Сакова в публикация във "Фейсбук".
"Надявам се, че операциите ще останат стабилни и няма да има повече атаки срещу енергийната инфраструктура", каза Сакова, цитирана от Ройтерс.
По-рано тази седмица унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че президентът на Украйна Володимир Зеленски „открито, грубо и безсрамно заплашва“ Унгария, говорейки, че, ако Будапеща не заеме проукраинска позиция, както настояват Брюксел, Европейската народна партия и влизащата в състава ѝ унгарска партията ТИСА, тръбопроводът „Дружба“ ще бъде подложен на атаки. Сиярто подчерта, че Украйна води антиунгарска политика и Киев очаква „Брюксел и неговите местни представители в Унгария“ да окажат натиск върху Будапеща да се откаже от настоящата си позиция и да заеме такава, „която е в пълен разрез с унгарските интереси, но е в съзвучие с украинските“.
Унгария получава петрол от Русия по тръбопровода „Дружба“ и от Хърватия по тръбопровода „Адрия“, допълни министърът, но допълни, че капацитетът на последния е недостатъчен.
„Прекъсванията на „Дружба“ правят доставките за Унгария и Словакия физически невъзможни. Енергийните доставки не са политически или идеологически въпрос“, допълни унгарският министър, като посочи, че бомбардировките и ракетните атаки по тръбопровода „Дружба“ „не вредят на Русия, а на унгарците и словаците“. Министърът припомни как през януари Европейската комисия заявила, че е готова да предприеме мерки за гарантиране на сигурността на инфраструктурата, критична за енергийните доставки на държавите членки. „Европейската комисия сама се прострелва в крака, когато мълчи по съучастнически и виновен начин, докато Украйна атакува енергийната инфраструктура в посока Унгария и Словакия. Европейската комисия сега е Украинска комисия, защото не представлява интересите на Европейския съюз, още по-малко ли интересите на страните членки на ЕС“, заяви Сиярто.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.11122 |
GBP
|
1 | 2.24267 |
RON
|
10 | 3.84703 |
TRY
|
100 | 4.00827 |
USD
|
1 | 1.68027 |
Последни новини
- 09:21 Отрочето на ДС се е заело да осъществи проекта на комунистическото нискочелие за плавателен канал
- 09:14 DeepState: Руснаците напредват на направленията Днепропетровск и Харков
- 09:07 Норвежкото военно разузнаване потвърди теста на руската ракета "Буревестник"
- 08:58 Путин подписа закон за оттегляне на РФ от договора със САЩ за унищожаване на запасите от плутоний
- 08:51 Румен Радев, АИКБ: Въпросът с рафинерията "Лукойл" е всичко друго, но не и безобиден
- 08:43 Съдът на ЕС обяви за неточна формулата за изчисляване на сметките за парно
- 08:36 САБ с остра позиция:Тошко Йорданов управлява Министерство на културата, свалили сме доверие от Бачев
- 08:28 Турският вътрешен министър: Няма жертви, част от ранените са скачали в паниката си от високо