ЕС и Свят 16.11.2024 08:58 Снимка: ДНЕС+
Доналд Тръмп обеща край на войните в Украйна и Близкия изток
Доналд Тръмп обеща "силна армия" и край на войните в Близкия изток и в Украйна, а министерствата на отбраната и на външните работи увериха, че предаването на властта от демократите на републиканците ще се извърши плавно до 20 януари догодина, предаде агенция Франс прес, цитирана от БТА.
На празненство в имението си Мар а Лаго в Палм Бийч, щата Флорида, новоизбраният президент изрази задоволство от номинациите си в здравеопазването, правосъдието, отбраната и комисията за "правителствена ефективност", поверена на Илон Мъск.
"Трябва отново да станем велика страна с ниски данъци и силна армия. Трябва да се погрижим за въоръжените си сили. Правили сме го и преди, ще трябва да го направим отново", заяви Тръмп, критикувайки "огромната сума" от около 1 трилион долара, похарчени от САЩ в Афганистан между 2001 и 2021 г. Тази колосална цифра беше огласена от президента Джо Байдън при изтегляне на американските военни оттам през август 2021 г.
Като привърженик на външната политика на ненамеса в други страни, Тръмп обеща да "работи върху Близкия изток и да работи много усилено върху Русия и Украйна", заявявайки: "Това трябва да спре".

Доналд Тръмп поздравява Силвестър Сталоун на галавечер на Института за политика "Америка на първо място" в имението на Тръмп Мар а Лаго снощи. Снимка: Alex Brandon/АП
В интервю за държавната телевизия по-рано външният министър на Русия Сергей Лавров заяви, че не очаква никакви промени в политиката на САЩ към Русия или Украйна при управлението на Доналд Тръмп, защото всички американски правителства имат интерес от отслабване на Русия.
"Те се чувстват спокойни, когато отслабват Русия и нейното влияние", каза Лавров.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:41 КЗК глоби две фирми, представяли фалшиво масло под марката „Deutsche Markenbutter"
- 17:36 Дa нaпpaвиш oт ĸpacoтaтa бизнec или ĸaĸ ce влизa нa пaзap c oцeнĸa $100 милиapдa
- 17:31 Разпитват Олег Невзоров в ОДМВР-Варна, не е задържан, каза ст. комисар Цветан Пировски
- 17:27 Почина бившият председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан
- 17:18 Столична община не допуска 215-метровата кула на "Черни връх" въпреки съдебните хватки
- 17:18 Министър Ивкова: Трябва да задържим младите лекари с реални решения
- 17:09 Топлопроводите в "Студентски град" и "Мусагеница" са в окаяно състояние, план за модернизация няма
- 17:00 Арх. Деляна Панайотова оглави ДНСК