До кога ще стигнат запасите на злато в находищата по света?

ЕС и Свят 14.11.2022 11:15 Снимка: ДНЕС+

До кога ще стигнат запасите на злато в находищата по света?

Обемът на световния добив на злато през миналата година, според наличните данни, се изчислява на около 198 милиарда долара, пише изданието от Саудитска Арабия Al-Eqtisadiya. Представител на Лондонската фондова борса отбелязва, че "не е ясно дали вече е достигнат пикът по добив на злато в света, след спада от 1% в глобалния добив през 2021 година.

Това е първият спад от около десетилетие и редица играчи на пазара са притеснени относно обема на добива на благородния метал в бъдеще. Нещо повече, в много региони на света се наблюдава повишаване на активността на екологичните групи и се очаква въвеждането на нови ограничения върху добива на метали в бъдеще."

Експерт коментира пред Al-Eqtisadiya, че около половината от златото в света се използва за производство на бижута и за украса. Около една четвърт е собственост на централните банки, а останалата четвърт е в ръцете на инвеститори или участва в определени индустрии.

По данни, публикувани от Световния съвет по златото, през цялата история на човечеството са добити повече от 205 хиляди тона злато. През миналата година добивът е бил 3560,7 тона, а общото предлагане на световния пазар е достигнало 4666,1 тона.

Според доклад от 2021 г., публикуван от Геоложката служба на САЩ, има около 54 000 тона злато в недрата на земята по целия свят и то може да бъде извлечено с помощта на съвременни технологии и изследователски разработки. Ако светът продължи да извлича злато със същия темп като през миналата година, тези 54 000 тона ще бъдат извлечени в рамките на следващите 15 години.

Някои геолози обаче не са съгласни с американските оценки. По тяхно мнение, въз основа на известните към момента запаси, добивът на злато може да стане нерентабилен към 2050 г. Откриването на големи находища в най-добрия случай може да отложи този срок, но единствената надежда е разработването на нови технологии, които позволяват извличането на запаси, които в момента са невъзможни за достигане поради много високата цена за това.

Като цяло, според тези експерти, е малко вероятно мащабният добив на жълтия метал да продължи след 2075 г., без да има огромен скок в технологията за добив на злато.

Понастоящем делът на обработеното злато в общия годишен обем е от 28% до 30%. Но този дял зависи най-вече от цената на златото - колкото по-висока е тя, толкова е по-вероятно хората да се разделят със старите си златни бижута, за да купят нови.

Всяка година от световните златни рудници се добиват тонове злато, а най-големите находища се намират в пустинята Невада в САЩ (над 100 тона злато се добиват всяка година оттам).

А по оценки на глобалната група SNB, световното предлагане на злато ще нарасне с около 4,4% тази година, поради високата инфлация и геополитическите рискове, свързани с конфликта в Украйна. Смата се, че търсенето и предлагането на злато ще останат високи (поне) до 2026 година.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822