ЕС и Свят 25.02.2026 18:05 Снимка: ДНЕС+
Директорът на Версайския дворец Кристоф Лерибо поема управлението на Лувъра
След критики Лоранс де Кар подаде оставка на 24 февруари, четири месеца след обира в най-посещавания музей в света.
Настоящият директор на Версайския дворец Кристоф Лерибо ще застане начело на Лувъра след оставката на Лоранс де Кар, предаде АФП, като цитира източник от изпълнителната власт.
Назначението му се очаква да бъде одобрено по-късно днес от правителството.
След критики Лоранс де Кар подаде оставка на 24 февруари, четири месеца след обира в най-посещавания музей в света, който се нуждае от „нов импулс“ по мнението на френския президент Еманюел Макрон.
Лерибо, който е на 62 години, ще трябва да „обезпечи сигурността, да модернизира и да доведе до успешен край проекта „Лувърът – Нов ренесанс".
„Обирът на века“, както го нарекоха медиите, беше извършен на 19 октомври м.г. Тогава престъпниците бяха заснети как за броени минути открадват кралски бижута с помощта на обикновена товарна платформа в центъра на Париж.
Тази кражба предизвика световна вълна от възмущение и разкри сериозни пропуски в сигурността на музея, който приема около 9 милиона посетители годишно.
Все още неоткритата плячка, която бандата открадна посред бял ден, се оценява на 88 милиона евро, припомня АФП, цитирани от БТА.
В доклад, публикуван в началото на ноември, Сметната палата на Франция критикува Лувъра за това, че е „давал предимство на атрактивни дейности” за сметка на сигурността. Работата на Де Кар беше разкритикувана и от персонала, който стачкува.
Кристоф Лерибо, завършил история на изкуството, е начело на Версайския дворец от февруари 2024 г., припомня АФП. Преди това той ръководи парижките музеи „Орсе" и „Оранжери" през октомври 2021 г., наследявайки Лоран де Кар, която застана начело на Лувъра.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:22 Александър Дел Вал: Европейските балъци са готови да рискуват тотална война с Русия
- 15:10 Ген. Русев: Аман от застарели апаратчици! Вие сте в рамките на допустимата статистическа грешка!
- 15:00 Арх. Марин Велчев: У нас лесно се строи незаконно, трудно се събарят незаконни постройки
- 14:50 Няма да има ръст на заплатите на магистратите и служителите на ВСС през 2026 г.
- 14:39 ГИТ е правила многократни опити за проверки на незаконните къщи край Варна
- 14:27 САЩ удариха търговски кораб, опитал да влезе в иранско пристанище
- 14:17 Тръмп се сравни с Елвис, може да замени концертите за 4 юли с митинг
- 14:06 Вучич: Готов съм да продължа ангажимента си към каузата на приятелството между Сърбия и Китай