Десетки хиляди протестират в Германия в подкрепа на Ердоган

ЕС и Свят 31.07.2016 18:30

Десетки хиляди представители на турската общност в Германия участваха в митинг в подкрепа на турския президент Реджеп Ердоган след неуспелия опит за преврат в Анкара. Многохилядната демонстрация се проведе в германския град Кьолн.
Според полицията, в проявата са се включили около 20 000 души. Сред организаторите е Съюзът на турските европейски демократи, който силно симпатизира на турския президент. С развени червени турски национални знамена, демонстрантите започнаха шествието си с изпълнение на химна на Турция и химна на ФРГ, преди да почетат с минута мълчание загиналите в метежа на 15 срещу 16 юли, както и жертвите на скорошните терористични атаки в Европа.
Хората започнаха да прииждат от обяд, като някои носеха плакати с лозунг „Ердоган се бори за свобода”.

Полицията е в готовност с водни оръдия, за да предотврати евентуални сблъсъци с контра демонстранти. Съюзът на турските европейски демократи очаква към проявата да се присъединят съмишленици от Финландия, Великобритания и Австрия.
В Германия живее най-голямата турска диаспора, оформила се от началото на 60-те години на миналия век, когато по специална програма в страната започват да пристигат „гастарбайтери” от Турция. /АФП
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355