Давутоглу и Ердоган на нож, чака се оставка на премиера

ЕС и Свят 04.05.2016 19:16

Турският президент Реджеп Ердоган проведе кризисни разговори с премиера Ахмет Давутоглу, съобщи “Блумбърг”. Срещата бе изтеглена с един ден и се проведе на фона на спекулации, че има сериозно напрежение между двамата и министър-председателят ще подаде оставка.

Знаци за подобен конфликт се появиха още миналата седмица, когато ръководството на управляващата Партия на справедливостта иззе функциите на Давутоглу като лидер на местните структури.

“Важно е да не забравяш как си стигнал дотук и какво трябва да правиш”, каза в сряда Ердоган, без да конкретизира за кого са думите му. Давутоглу пък обяви на свой ред, че е готов да напусне всеки пост, но не и да навреди на партията си.

Като причина за евентуално оттегляне от премиерския пост на Давутоглу се посочва борбата за власт с Ердоган. Държавният глава иска да въведе президентска власт в Турция вместо сегашната парламентарна система, а това ще остави премиера извън играта, твърдят експерти.

Според някои спекулации оставката на Давутоглу е обвързана със сделката за бежанците с ЕС и отпадането на визите за турците за шенгенската зона. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355