ЕС и Свят 20.12.2024 15:18 Снимка: ДНЕС+
Д-р Суле Ергюн: В Турция виждаме АЕЦ „Аккую“ като икономическа възможност и технологично развитие
Втората и третата ядрени централи в страната ще заменят основно производството на електроенергия от природен газ
Турция усилено работи по изграждането на първата своя атомна електроцентра и вече е на финалната права. Страната планира и изграждането на още две ядрени мощности, като подготовката за проектите е в ход. Как точно се възприема пилотната АЕЦ "Аккую" от хората в Турция и колко нужна е на обществото и икономиката? На тези въпроси на 3eNews отговори дава ядреният специалист д-р Суле Ергюн от Инженерния факултет на университета Хаджеттепе в Анкара.
- Д-р Суле Ергюн, Турция е на финалната права в изграждането на своята първа атомна електроцентрала - АЕЦ "Аккую". Може ли да се каже, че подобен мащабен енергиен проект е не само възможност за турската икономика но и нова страница в енергийния сектор на страната и региона?
- АЕЦ "Аккую" е не само проект за електроцентрала за Турция, но и проект за навлизане в ядрения сектор, изучаване на процесите на изпълнение и координиране на тези проекти, извършване на значителна работа, свързана с тяхното лицензиране, и в крайна сметка натрупване на значителен опит. В допълнение, атомните електроцентрали и настоящият проект за АЕЦ "Аккую" са доста важни за Турция, тъй като икономическият принос, направен чрез производството на електроенергия от този проект, е значителен. От друга страна вече се завършват и началните фази на проекти за нови атомни централи.
Тъй като страната ни трупа опит с изграждането на тези централи, това ще проправи пътя и за пускането в експлоатация на още атомни електроцентрали, които наистина са необходими за нас. Това означава, че Турция ще стане страна с ядрен капацитет. Една научна докторска дисертация, в която участвах, показа, че трябва да бъдат построени 22 реактора в АЕЦ "Аккую", за да се намали зависимостта на Турция от природен газ. С процеса, който започна с изграждането на АЕЦ "Аккую" вече е дадена посоката за заместването на природния газ и са положени усилия за постигането на тази цел.
След като ядрената енергия бъде интегрирана в производството на електроенергия като базов или първичен електрически товар, производството на електроенергия от чисти, неизчерпаеми и възобновяеми енергийни източници също ще стане възможно за пазара. Когато тези източници бъдат пуснати в експлоатация, Турция ще е увеличила разнообразието на своите енергийни ресурси.
- Какво следва оттук нататък? Вече виждаме напредък по идеите за изграждане на атомна електроцентрала на брега на Черно море край Синоп. Заявени са и намерения за изграждане на трета атомна централа, планирана в района на Тракия, на километри от границата с България, нали? Как виждате тези проекти и тяхното развитие през следващите години?
- Турция се нуждае от атомни електроцентрали поради голямото търсене на електроенергия в различни области. Първата ни ядрена централа ще отговори на жизненоважни нужди, но втората и третата ядрени централи ще заменят основно производството на електроенергия от природен газ. От изявленията на Министерството на енергетиката и природните ресурси разбираме, че ще бъдат изградени две допълнителни атомни електроцентрали, едната в Синоп, а другата в района на Тракия, и дискусиите относно тези проекти продължават.
В крайна сметка ще направим извод коя технология ще бъде избрана в процеса и какъв вид инвестиционен модел ще бъде приет. С натрупания опит от управлението на АЕЦ "Аккую" ще продължим по-професионално в развитието на други проекти на ядрени централи. Ето защо смятам, че тези проекти могат да напреднат по-бързо от изграждането на атомната електроцентрала край Аккую.
- След като Турция вече има опита от АЕЦ "Аккую", сега вече възможно ли е повече турски компании да участват в изграждането на втората атомна електроцентрала?
- Турски компании успяха да участват в проекта за АЕЦ "Аккую" като подизпълнители или чрез сътрудничество с чуждестранни компании. Твърдо вярвам, че турските компании биха могли да играят по-активна роля в изграждането на втората и третата АЕЦ, особено по отношение на доставките, оборудването или предоставянето на услуги. Благодарение на тези проекти за атомни електроцентрали, турската индустрия ще придобие ценен опит в тази област и дори може да стане възможно участието на турски компании в проекти извън региона.
- Ядрената енергия, науката и здравеопазването са преплетени от години. Очаква ли се, че благодарение на своите ядрени познания сега, Турция ще стане лидер в медицинските и научни изследвания?
- Проектите за АЕЦ отварят пътя и за други проекти за ядрена енергия. Използването на атома в сектора на здравеопазването не е ново развитие в Турция. Всъщност ядрената енергия се използва в здравеопазването от много години, но не е имало домашно производство на оборудване. Въпреки че изследванията върху ядрената енергия продължават от края на 50-те години на миналия век, нямаше институции, които да работят конкретно върху АЕЦ, с изключение на отдела по ядрено инженерство, където служех, и проучванията, проведени в Истанбулския технически университет.
Въпреки това твърдо вярвам, че с изграждането на АЕЦ "Аккую" строителството на следващите АЕЦ може да се превърне в цялостна изследователска тема. Освен това може да се твърди, че настоящият изследователски интерес в тази област вече е фокусиран върху типа реактор, материалите и анализите на безопасността в Аккую.
- Как хората във вашата страна възприемат ядрената енергетика - като възможност за развитие или имат опасения за АЕЦ? Освен това колко хиляди работници са ангажирани в момента в изграждането на АЕЦ "Аккую"?
- С продължаването на строителството на АЕЦ у нас, чрез прозрачни, информативни и детайлни комуникации, нашата общественост започна да гледа на АЕЦ като на икономическа възможност и инструмент за технологично развитие. Атомните електроцентрали играят и значителна икономическа роля. Известно е, че в момента над 34 000 души работят по проекта за изграждане на централата. Освен това осъзнахме, че дейностите по разпространение на информация, извършвани в Турция, са били ключов фактор за подпомагане на обществеността да приеме АЕЦ чрез разбиране на техните принципи на работа.
Наблюдавам, че вярата в бъдещата жизнеспособност на тази технология, особено с въздействието на глобалното затопляне, и нейния потенциал да работи, без да натоварва бъдещите поколения, се е увеличила в нашата страна. Въпреки това не само продължаването на проекта за АЕЦ оказа влияние; всеобхватните информационни усилия също изиграха безспорна роля. Затова очакваме с нетърпение завършването на този изключително всеобхватен и мащабен проект./Dir.bg
__________________________________________________________________________________________________
Д-р Суле Ергюн е ядрен специалист и академичен член на отдела по ядрена енергетика в университета Хаджеттепе в Анкара. Тя може да бъде консултант по технически въпроси като технологии за ядрена енергия и експлоатация на атомни електроцентрали, както и ролята на атомните електроцентрали в изменението на климата и тяхното значение за бъдещето.
След завършване на бакалавърско и магистърско обучение по ядрено енергийно инженерство в университета, тя получава докторска степен по машинно и ядрено инженерство от държавния университет на Пенсилвания.
Работи в Инженерния факултет, Катедра по ядрено енергийно инженерство от 2022 г. на университета Хаджеттепе като е заместник-ръководител на катедрата от 2015 г. насам.
Още по темата
CHF | 1 | 2.09876 |
GBP | 1 | 2.37228 |
RON | 10 | 3.93053 |
TRY | 100 | 5.36483 |
USD | 1 | 1.88151 |
Последни новини
- 19:30 Мъск: Само "Алтернатива за Германия" може да спаси федералната република
- 19:22 "Ако не е Франция, щяхте да се къпете в яма с лайна", наруга пострадалите от циклона в Майот Макрон
- 19:15 ГЕРБ и ДБ постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление
- 19:06 Заловиха крадец непосредствено след обир на златарско ателие в Бургас
- 18:57 ПП-ДБ: МФ отказа да внесе удължителен закон за бюджета
- 18:50 Испания върви към по-кратка работна седмица
- 18:39 Взимат извънредни проби край Дуранкулак поради инцидента в Керченския проток
- 18:28 Иран въоръжава военноморските си сили с далекобойни ракети и дронове