CNN: Всички харесват Николай Младенов – не само в Израел, но и в целия Близък изток

ЕС и Свят 19.01.2026 09:58 Снимка: ДНЕС+

CNN: Всички харесват Николай Младенов – не само в Израел, но и в целия Близък изток

"Всички харесват Младенов – не само в Израел, но и в целия Близък изток. Той успя да спечели пълното доверие на всички страни, което е изключително рядко", това пише CNN в свой очерк за българския дипломат Николай Младенов, цитирайки високопоставен израелски представител.

 

Когато Румяна Бъчварова заема поста на посланик на България в Израел, една от първите ѝ срещи е с нейния сънародник Николай Младенов в Йерусалим. Той я отвежда на Елеонския хълм с изглед към Стария град.

"Това малко място е крайъгълният камък на всички конфликти тук", казва Младенов и допълва: "Но виж колко е красиво."

 

По това време Младенов вече е няколко години специален координатор на ООН за Близкоизточния мирен процес. Това е пост, който дълго е възприеман като символичен и с ограничено реално влияние.

 

Негови предшественици редовно осъждат разширяването на израелските селища на окупирания Западен бряг и подчертават значението на решението за две държави, но без осезаем резултат. Те остават до голяма степен игнорирани от Израел и неспособни да постигнат пробив сред палестинците, като си тръгват, без да оставят трайна следа.

Младенов обаче подхожда по различен начин. Той успява да изгради доверени отношения както с израелски, така и с палестински представители. Българският политик и дипломат има вече значителна кариера зад гърба си.

 

Назначен е за министър на отбраната едва на 37 години, а няколко месеца по-късно става и външен министър, пост, който заема в продължение на три години. Преди да пристигне в Йерусалим през 2015 г., той е специален представител на ООН за Ирак, а по-рано е и евродепутат.

 

Днес, на 53 години, Младенов е изправен пред може би най-трудната си мисия. Като новоназначен върховен представител за Газа той ще бъде ключовото звено между обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп "Съвет за мир" и технократичен комитет от палестински представители, който трябва да управлява опустошения анклав.

 

Задачата му е да превърне договореното с посредничеството на САЩ 20-точково примирие, в което има много неясноти, в работеща програма за възстановяване на Газа, разоръжаване на "Хамас" и управление на територия с около 2 млн. души население.

 

За да има шанс за успех, планът трябва да бъде приемлив едновременно за Израел, палестинците и САЩ.

 

В "Съвета за мир", макар и без пряка роля в работата на палестинския комитет, ще участват държавният секретар на САЩ Марко Рубио, специалният пратеник Стив Уиткоф, зетят на Тръмп Джаред Къшнър, бившият британски премиер Тони Блеър и други, съобщи Белият дом.

 

Без излишна публичност Младенов се срещна миналата седмица с израелския премиер Бенямин Нетаняху и с високопоставени палестински представители в рамките на подготовката си за новата роля.

 

Той отказва да коментира назначението си. Когато Уиткоф обяви началото на втората фаза на примирието, Младенов сподели съобщението му в социалните мрежи, но без собствена позиция.

 

Още в началото на 2026 г. обаче той загатна за философията си в публикация в X: „Нека това бъде година, в която здравият разум надделява, правилата се спазват, фактите тежат повече от лозунгите, а силата се измерва не с безразсъдна ескалация, а с обмислена сдържаност и мъдри решения.“

 

Работа зад кулисите

 

Когато пристига в Йерусалим преди повече от десетилетие, Младенов първоначално е изненадан колко маловажна изглежда позицията му, разказва той в интервю за New York Times при напускането си през 2020 г. Въпреки това той започва активна дипломатическа совалка между Израел, Палестинската автономия на Западния бряг и "Хамас" в Газа, както и редовни доклади пред Съвета за сигурност на ООН.

 

По време на мандата си рядко попада в заглавията, но зад кулисите играе активна роля, особено заедно с Египет, в бързото овладяване на поредицата от ескалации между Израел и "Хамас".

"Проработи. Отново", пише той в лично съобщение след потушаването на едно от 24-часовите изостряния.

 

"Всички харесват Младенов – не само в Израел, но и в целия Близък изток. Той успя да спечели пълното доверие на всички страни, което е изключително рядко", коментира пред CNN високопоставен израелски представител. По думите му Младенов говори конструктивно, избягва фокуса върху негативното като работи подредено и прозрачно.

 

Оценките сред палестинците са по-сложни. Ксавие Абу Ейд, политически анализатор и бивш съветник на преговорния екип на ООП, признава професионализма му. Според него Младенов познава отлично досиетата и не разчита прекомерно на съветници.

 

В същото време Абу Ейд смята, че Младенов твърде често се е доближавал до израелската позиция и е бил по-загрижен за международния имидж на Израел, отколкото за нарушенията на правата на палестинците.

Подобни мнения споделят и някои дипломати в Йерусалим, които смятат, че той е пренебрегвал Палестинската автономия за сметка на добрите си отношения с Израел и "Хамас". Според тях това е било удобно за правителството на Нетаняху, тъй като разделеното палестинско ръководство отслабва позициите на палестинската кауза на международната сцена.

 

Скептицизъм и очаквания

 

След атаките от 7 октомври 2023 г. подобният неформален баланс се разпада, но в Рамала остава опасението, че новият технократичен комитет в Газа може да се превърне в още един конкурентен център на власт.

Допълнително съмнения пораждат и връзките на Младенов с Обединените арабски емирства, където той оглавява дипломатическа академия. По време на последните си месеци в ООН той подкрепяше Авраамовите споразумения, възприети от палестинците като заобикаляне на въпроса за тяхната държавност.

 

Негови поддръжници обаче виждат в това доказателство за прагматичния му подход. Бившият посланик на САЩ в Израел Дан Шапиро го определя като човек, ориентиран към резултатите и готов да разговаря с всички страни.

 

Въпреки това почти всички предупреждават, че предишният му успех в изграждането на доверие не гарантира резултат. „Хамас“ все още не е предприел стъпки към разоръжаване, а намеренията на Израел за изтегляне от Газа остават неясни.

 

Дали Младенов ще успее, зависи в крайна сметка от политическата воля на основните играчи. Хората, които го познават, обаче са единодушни, че ако се провали, няма да е заради липса на усилия.

"Той не избира лесните решения или удобната политическа линия", казва Румяна Бъчварова. "Той е смел човек."

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355