Чуждестранни лекари преглеждат Тимошенко

ЕС и Свят 14.02.2012 14:40

Медицинска комисия, в състава на която има и чуждестранни лекари, започна прегледи на екс премиера на Украйна Юлия Тимошенко, която се намира в затвора в Харков, съобщава Риа Новости като цитира информация от сайта на Главната прокуратура на Украйна.

По-рано самата тя поиска независими медицински изследвания, тъй като няма доверие на направените й от украинското министерство на здравеопазването.

В състава на назначената медицинска комисия влизат петима чуждестранни (трима от Канада и двама от Германия) и шестима украински лекари. Сред чуждестранните лекари има жена гинеколог, двама общопрактикуващи лекари, невролог и травматолог. По време на прегледите ще присъства и лекар от наказателната система на Украйна.

Лекарите са пристигнали в Харков днес.
„Днес 14 февруари съвместна международна медицинска комисия започна независими прегледи на Тимошенко", се казва в съобщението на Главната прокуратура.

Припомняме, Тимошенко, която се намира в затвора от август, беше призната за виновна, че е сключила в качеството си на премиер неизгодни газови споразумения с Русия през 2009 г. Тимошенко бе осъдена на 7 години затвор. Апелативният съд в Киев отхвърли обжалването на Юлия Тимошенко и "остави без промяна" произнесената осъдителна присъда през октомври.

Освен това на първа инстанция Тимошенко беше осъдена да върне на държавната компания "Нафтогаз" близо 200 милиона долара заради нанесените щети от договорите. Това също беше потвърдено от Апелативния съд. Тимошенко, срещу която се водят още няколко съдебни разследвания, не спира да критикува съда и обвини президента Виктор Янукович, че иска да се отърве от основната си конкурентка.

ЕС поиска освобождаването на Тимошенко и да й се позволи да участва на парламентарните избори през октомври 2012 г. Подобен призив беше отправен и от САЩ. /news.bg

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355