
ЕС и Свят 03.07.2024 18:17 Снимка: ДНЕС+
Членовете на НАТО се споразумяха за още 40 милиарда евро за Украйна
Съюзниците от НАТО се съгласиха да финансират военна помощ за Украйна с 40 милиарда евро (43,05 милиарда долара) през следващата година, каза западноевропейски дипломат пред "Ройтерс" в сряда, една седмица преди срещата на лидерите на алианса във Вашингтон.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг поиска от държавите-членки да поддържат военната помощ за Украйна на същото ниво, както през годините след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., добавяйки до около 40 милиарда евро (43 милиарда долара) годишно.
Лидерите на НАТО ще подпишат ангажимента следващата седмица във Вашингтон.
Въпреки ранния ентусиазъм за предложението на шефа на НАТО Йенс Столтенберг - според което съюзниците ще харчат най-малко 40 милиарда евро (42,7 милиарда долара) годишно за смъртоносна и несмъртоносна помощ за Украйна - нациите сега са в спор за това как да направят така, че ангажимента за разходи да работи в бъдещи години, твърдят източници на Bloomberg, запознати с дискусиите в НАТО.
Съюзниците няма да имат проблем с постигането на целта от 40 милиарда евро тази година - само САЩ ще надминат това със своя допълнителен пакет от 60 милиарда долара за Украйна. Но политическите и правни препятствия в няколко столици означават, че правителствата вероятно ще трябва да преоценяват целта всяка година, за да видят дали ангажиментът трябва да бъде увеличен или намален в зависимост от ситуацията на бойното поле, казаха хората, пожелали анонимност.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 13:59 Личните данни на 1,5 милиона души са изтекли онлайн след кибератака в Швеция
- 13:51 Шефът на ВиК-Ловеч подаде оставка
- 13:44 Александър Димитров ли ще е изборът на БФС за нов селекционер?
- 13:36 Фон дер Лайен: Трябва да постигнем намаление на цените на енергията
- 13:29 Явор Бахаров: Съжалявам, че съм излагал майка ми и съвестта на баща ми
- 13:21 Профилът в Discord на заподозрения за убийството на Чарли Кърк съдържал смразяващо съобщение
- 13:13 Имотите в България: Разпродават се още на етап проект
- 13:06 МОН подготвя нормативна уредба за езикова интеграция на ученици