ЕС и Свят 19.08.2025 17:38 Снимка: ДНЕС+
Черен рекорд: 383 хуманитарни работници са убити през 2024 г.
Убийствата на хуманитарни работници са се увеличили с близо 1/3 до почти 400 през 2024 г. Това става ясно от данни на ООН, съобщава "Ройтерс".
Това е най-смъртоносната година, откакто се води статистика през 1997 г. Конфликтът в Газа продължава да причинява високи нива на смъртност сред хуманитарния персонал и през 2025 г.
През 2024 г. са били убити 383 хуманитарни работници, близо половината от които в Газа и окупираните палестински територии.
"Атаки от този мащаб, без никаква отговорност, са срамно обвинение в международно бездействие и апатия", изтъкна Том Флетчър, заместник-генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси.
От началото на тази година са били убити 265 хуманитарни работници, според предварителни оценки от Базата данни за сигурността на хуманитарните работници - финансирана от САЩ платформа, която събира дсведения за големи инциденти със сигурността, засягащи хуманитарните работници.
От тях 173 са били в Газа по време на близо двугодишната офанзива на Израел срещу бойците на "Хамас".
Тази година в Судан са убити 36 хуманитарни работници, а в Украйна - трима.
При един инцидент в Газа, който беше осъден от международната общност, 15 хуманитарни работници бяха убити от израелски огън при три отделни стрелби през март, след което бяха погребани в плитък гроб.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:41 Иран: Ормузкият проток е затворен и преминаването по него ще бъде посрещнато от "строги мерки"
- 14:33 Валери Найденов: Ще правим девети поред извънредни избори с незаконно служебно правителство
- 14:25 БНБ: Конфликтът в Близкия изток носи риск от по-висока инфлация в България
- 14:18 Д-р Десислав Тасков, БСП: Лечението трябва да е достъпно за всички
- 14:10 Пролетен студ връхлетя Чехия, на места е натрупало 10 см. сняг
- 14:02 Найден Тодоров: Има неразплатени над половин милион договори от 2025 г.
- 13:55 Съдът на ЕС отряза мераците на "Възраждане" за връщане на лева
- 13:47 Лукашенко подари ново оръжие на Ким Чен Ун – „за всеки случай, ако се появят врагове"