ЕС и Свят 03.02.2022 14:23 Снимка: ДНЕС+
Чехия облекчава чувствително противоепидемичните мерки
От следващата седмица Чехия ще спре да изисква Covid пропуски за влизане в ресторанти, заведения и места за увеселения, като ще ги отвори за неваксинирани хора. Това заяви министър-председателят Петър Фиала, цитиран от Ройтерс.
Страната с население от 10,7 млн. души, която беше тежко засегната от предишните вълни на пандемията, отбелязва рекорден скок на новозаразените заради варианта Омикрон. Въпреки това официалните лица очакват намаляване на случаите през този месец.
Във вторник Министерството на здравеопазването съобщи за рекордните 57 226 заразени с Covid-19, както и за близо 10 000 предполагаеми повторни заразявания. В сряда бяха регистрирани още 43 307 случая и над 7000 повторни заразявания към тях. Хоспитализациите обаче все още не са скочили и са доста под пиковите стойности от предишните вълни.
От 9 февруари ще отпадне необходимостта от представяне на доказателство за ваксинация или преболедуване при влизане в ресторанти и други заведения за хранене и услуги, заяви Фиала в изявление късно вечерта в сряда.
Правителството ще прекрати задължителните тестове във фирмите и училищата от 18 февруари.
Мерките, изискващи носенето на маски на закрито, и ограниченията за броя на хората на обществени събития ще останат в сила.
Промените следват планираните облекчения в други европейски държави. Съседна Австрия ще позволи на магазините и ресторантите да останат отворени по-дълго и ще облекчи ограниченията за неваксинираните от следващата седмица./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:37 Христанов: Целта ни е да върнем контрола на държавата в сектора на земеделието и храните
- 12:26 Изобретиха робот, който превръща човека в кентавър (ВИДЕО)
- 12:14 До месеца търговската мрежа спира продажбата на електронни цигари за еднократна употреба
- 12:03 Джеси Бъкли: Актьорството ми помогна да преодолея хранителното си разстройство
- 11:52 Иранският президент: Израел и САЩ незабавно да прекратят агресията си
- 11:42 Сарафов е потвърдил cътpyдничecтвo на ПРБ c eвpoпeйcĸитe пapтньopи на Консултативния форум в Хага
- 11:31 От Одисей до нимфи-прелъстителки: Приказката за Ески Фоча
- 11:21 Лавров: Брюксел се опитва да върне колониализма, като принуждава Унгария и Словакия да се подчиняват