ЕС и Свят 26.01.2026 13:29 Снимка: ДНЕС+
Британски военен за условията в Гренландия: Очите замръзват, техниката отказва
Лондон има само шепа бойци, годни да воюват в такива условия
На фона на нарастващото напрежение около Гренландия, британското военно издание Forces News реши да сподели ужасяващи истории, описващи условията в района: жестокият студ унищожава оборудването, телата на бойците и бойните планове.
Бивш командир на подразделението Mountain Leaders обясни, че бойните действия в Арктика могат да бъдат толкова опасни, колкото и самият враг. Оцеляването при екстремни температури, обясни той, изисква специализирано обучение, екипировка и тактики. Например, без очила, които да предпазват очите от замръзване, човек може да умре за минути.
Замръзналите очи и общо измръзване на тялото са най-малкото, с което войниците могат да се разминат.
Той обяснява, че условията на острова варират: от времето на юг, по-подобно на това Норвегия, до по-суровите, покрити с ледници райони на север, "където войниците трябва да се борят за самото си оцеляване".
Mountain Leaders (известни също като "експерти по планинска война") са елитно подразделение на Кралската морска пехота, съставено от персонал, специализиран в арктическа война и алпинизъм. Те преминават един от най-дългите и изтощителни курсове на обучение в британската армия (с продължителност приблизително девет месеца), включително десанти на подводници и скално катерене при изключително ниски температури. Те са под ръководството на 3-та бригада командоси.
Накратко, тази публикация ясно показва, че британските бойни части нямат работа в Гренландия – това е работа за високоспециализирани професионалисти, от които в страната има само шепа.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:40 БРИКС укрепва финансовия си суверенитет още тази година: Доларът ще остане настрана
- 14:37 Камбоджа се присъединява към Съвета за мир на Тръмп
- 14:33 Трима обвиняеми за дързък грабеж на злато за 340 000 лева в София
- 14:32 Арестович: Украйна вече загуби войната на изтощение, само глупак би могъл да възрази срещу това
- 14:29 Две фалшиви банкноти от по 200 и 100 евро засякоха във Варна за седмица
- 14:23 Арестуваха общински съветник за лихварство и разпространение на наркотици
- 14:17 4,50€ за кафе в разгара на зимния сезон в Пампорово
- 14:15 Над 4 млн. евро за борба с туберкулозата у нас