
ЕС и Свят 04.03.2025 19:02 Снимка: ДНЕС+
Британски опозиционери порицаха Ванс за неуважение към британската армия
Няколко британски политици от опозиционни партии се обърнаха срещу вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който заяви в интервю за Fox News, че американският дял в разработването на украинските полезни изкопаеми е по-надеждна гаранция за сигурност от "20 000 войници от някоя произволна страна, която не е воювала от 30-40 години".
Като се има предвид, че единствени само Великобритания и Франция досега са изявили готовност да предоставят големи контингенти войски, британските политици приеха тази забележка лично.
"Дълбоко неуважително е да пренебрегнем нашата служба и саможертва", написа министърът на отбраната в сянка Джеймс Картлидж в X.
Джони Мърсър, също консерватор и бивш заместник-секретар по въпросите на ветераните, нарече Ванс клоун.
Либералната демократка Хелън Магуайър, пенсиониран капитан от военната полиция, служила в Босна, написа, че Ванс "изтрива от историята стотиците британски войници, дали живота си в Ирак и Афганистан".
Ванс отговори на упреците в X: "Това е нелепо и несправедливо. — написа той в социалната медийна платформа на Илон Мъск — В това видео дори не споменавам Великобритания или Франция, които смело се биеха рамо до рамо със САЩ през последните 20 години и не само."
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.85552 |
![]() |
100 | 4.16246 |
![]() |
1 | 1.67882 |
Последни новини
- 09:36 Парламентът криминализира отказа от тестване за алкохол и наркотици при ПТП и вдигна глобите
- 09:26 Сиймор Хърш: Зеленски си отива, Залужни ще го наследи до няколко месеца
- 09:17 Калина Андролова: Употребиха германската посланичка в интерес на провалилото се ПП
- 09:08 Тръмп настоява за минимални мита от 15-20% за всички стоки от ЕС
- 09:03 Божидар Саръбоюков грабна сребро от Европейското с втори най-добър личен резултат
- 08:57 България срази Китай, за да се върне на победния път в Лигата на нациите
- 08:47 Продажбата на райски газ на деца ще се наказва със затвор до 4 години и до 10 000 лв. глоба
- 08:38 Русия: България е замесена в контрабанда на западни оръжия. МВнР: Това е хибридна атака