ЕС и Свят 03.06.2023 17:48 Снимка: ДНЕС+
Британски медии: Специален отдел е следил и заглушавал критици на Covid политиката
Специален отдел на британското правителство е следил тайно и е заглушавал критици на политиката за Covid-19, съобщава вестник „Дейли телеграф“, позовавайки се на документи, разкрити по силата на Закона за свободата на информацията.
Отделът за борба с дезинформацията е бил създаден от министрите за противодействие на така наречените „дезинформационни заплахи“ по повод на провежданата политика за пандемията, но от доклад става ясно, че той е бил използван за ограничаване на критиците на локдауните и масовото ваксиниране на деца, предава БНР.
Отделът е работил активно с компании в социалните медии за заглушаване на обсъждането на правителствената политика. Постове на видни критици на локдауна са били премахвани от социалните мрежи, като има съмнения, че са били използвани технологии за предотвратяване на популяризирането, разпространението или широкото споделяне след намесата на хора от Отдела за дезинформация.
Сред видните критици, станали обекти на специално внимание, попадат професор Карл Хенеган - епидемиолог от университета в Оксфорд, доктор Алекс де Фигейредо - научен сътрудник в Лондонския институт по хигиена и тропическа медицина и Моли Кингсли, която активно агитираше училищата да останат отворени.
Депутати и активисти за свободата на словото осъдиха разкритията, наричайки ги „наистина смразяващи и инструмент за цензуриране на британските граждани“ по подобие на мерките на Китайската комунистическа партия.
„Дейли телеграф“ отбелязва, че голяма част от дейността на Отдела за дезинформация обаче продължава „да е обвита в тайна по съображения за национална сигурност“ и все още няма достъп до много от документите.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:31 "Велт: "Коалицията на желаещите" не успява да обедини редиците си
- 19:23 Крал Чарлз Трети назначи Анди Бърнам за премиер на Великобритания
- 19:15 Шишков: Старите договори за пътно строителство няма да бъдат прекратявани, но контролът ще е строг
- 19:07 Златомира Мострова от ИТН влезе в борда на директорите на НКЖИ
- 18:59 Стоичков се забавлява с внуците си
- 18:52 Три новооткрити гробници хвърлят нова светлина върху елита на древен Египет
- 18:45 Роботакси на Amazon се обърка при пожар и компанията изтегли целия си автопарк
- 18:37 Гръцкият премиер призова за обединение на Кипър 52 г. след турската инвазия на острова