Борис Джонсън обеща по 200 000 теста за Covid-19 дневно

ЕС и Свят 06.05.2020 19:20

Британският премиер Борис Джонсън обеща до края на май в страната да се извършват по 200 000 теста за коронавирус дневно и изрази надежди от понеделник да бъдат отменени някои от строгите мерки, предаде БНР.

Джонсън направи обещанието за тестовете в парламента, където се яви за първи път да отговаря на въпроси след възстановяването му от заболяването. Това бе и първият пряк сблъсък на премиера с новия лидер на опозицията Киър Стармър.

На думите на Джонсън, че правителството успешно се бори с пандемията, лидерът на Лейбъристката партия заяви, че не вижда нищо успешно в това Великобритания да е с най-много жертви в Европа и втора в света.

Борис Джонсън потвърди в парламента, че в неделя ще изложи планове за постепенно вдигане на карантината, като се надява още в понеделник да бъдат премахнати някои от ограничителните мерки. По закон правителството трябва да преразгледа мерките в четвъртък, но премиерът заяви, че плановете ще бъдат оповестени в неделя, защото ще има налична повече информация и допълни, че ще бъде „икономическо бедствие“ да се вдигне карантината по начин, който може да доведе до втора вълна на заболяването. /БНР
CHF CHF 1 2.07736
GBP GBP 1 2.291
RON RON 10 3.8881
TRY TRY 100 4.28061
USD USD 1 1.69851