Борел: Политиците в Ливан може да бъдат санкционирани, ако не разрешат кризата

ЕС и Свят 19.06.2021 19:05 Снимка: ДНЕС+

Борел: Политиците в Ливан може да бъдат санкционирани, ако не разрешат кризата

Политическите лидери в Ливан може да бъдат изправени пред санкции, ако не изтеглят страната от финансовия колапс и не сключат сделка с МВФ. Такова предупреждение отправи върховният комисар на ЕС по външна политика Жозеп Борел.

По оценки на Световната банка, в момента Ливан е изправен пред една от най-тежките икономически кризи от 1850 година насам.

Политическата криза остави страната без функциониращо правителство, след като последното подаде оставка след мащабния взрив през август 2020 г., убил десетки хора и унищожил части от Бейрут.

След разговор разговор с ливанския президент Мишел Аун в Бейрут Борел каза, че има "решително послание до всички ливански политически лидери от името на ЕС".

"Кризата, пред която е изправен Ливан, е вътрешна криза, която не идва от чужбина или от външни фактори" каза той. Той призова ливанското ръководство да поеме своята отговорност за сформиране на правителство и незабавно да бъдат приложени ключови реформи.

Ръководителят на дипломацията на ЕС заяви, че блокът е готов да помогне на Ливан да осъществи реформите, но само след сключване на споразумение с Международния валутен фонд. Това е единствената възможност страната да бъде спасена от финансов колапс и „няма време за губене“, смята Борел.

Той предупреди, че ако се появят „допълнителни пречки пред решенията“, ЕС „ще трябва да обмисли други начини за действие, както някои държави-членки са предложили“.

Те включват и директни санкции, но „ние предпочитаме да не тръгваме по този път“, каза Борел, като не пропусна да напомни, че решаването на този въпрос е в ръцете на ливанското ръководство.

През април Франция наложи санкции, като ограничи влизането на своя територия на ливански граждани, които, според нея, са отговорни за политическата криза.

Тогава външният министър Жан-Ив Льо Дриан заяви, че се водят разговори с френските партньори от ЕС за това как да се увеличи натискът върху ливанците, които "пречат на изхода от кризата".

БГНЕС припомня, че само преди дни ливанската лира достигна ново дъно спрямо долара на черния пазар, продължавайки свободното си падане в обхванатата от политическа безизходица, икономическа криза и нарастващ недостиг страна.

Шофьорите бяха принудени да чакат часове наред на дълги опашки от коли пред бензиностанциите, за да напълнят резервоарите си.

Аптеките стачкуваха в знак на протест срещу централната банка, като я обвиниха, че не им е предоставила долари по преференциален обменен курс, за да могат да продължат да работят.

Увеличава се и недостигът на електроенергия, докато държавата се бори да осигури достатъчно гориво за работата на електроцентралите.

Хората, които получават заплати в ливански лири, са забелязали драстично намаляване на покупателната си способност, докато в същото време цените се повишават./БГНЕС

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147