Bloomberg: Западът не е впечатлен от „плана за победа“ на Зеленски

ЕС и Свят 25.09.2024 10:44 Снимка: ДНЕС+

Bloomberg: Западът не е впечатлен от „плана за победа“ на Зеленски

Украйна не успя да убеди САЩ да премахнат ограниченията върху използването на предоставени оръжия за удари дълбоко в руска територия, съобщава The Washington Post, позовавайки се на американски служители

Планът за прекратяване на войната, който президентът Володимир Зеленски в момента обсъжда в Ню Йорк и възнамерява да представи на Джо Байдън, не съдържа обещаващи предложения и е малко вероятно да ускори разрешаването на конфликта. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на западни източници.

Няма нищо особено ново в „плана за победа“ на Зеленски и той не обещава пробив, казал пред агенцията човек, запознат с дискусиите, които украинският президент е имал с чуждестранни лидери, които се събраха в Ню Йорк тези дни за Общото събрание на ООН. Друг източник го нарича „списък с желания“.

Някои подробности от плана вече се появиха в медиите. Така, според The ​​Times, той включва гаранции за сигурност за Украйна от западните страни, „подобни на пакта за взаимна отбрана при присъединяване към НАТО“, международна финансова помощ за икономическо възстановяване, доставка на модерни оръжия от Запада и продължаване на операцията на украинските въоръжени сили в района на Курск.

"Планът е максималистичен и концептуален, а не подробен", казал високопоставен американски служител пред Bloomberg.

Поне един от съюзниците на Украйна дори е намекнал, че е време за нов опит за обръщане към Путин с предложения за мир - или от самия Зеленски, или от някоя друга страна, според двама източници на Bloomberg. Обсъжда се възможността за директно обръщение към Путин в навечерието на срещата на Г-20, насрочена за ноември в Бразилия.

Заплахите на руския президент и неговите приближени за използване на ядрено оръжие, ако бъде пресечена поредната "червена линия" под формата на атаки със западни ракети срещу цели дълбоко в руска територия, вече не впечатляват западните лидери, пише още агенцията.

Но американската администрация се опасява, че отговорът може да бъде усилията на Русия да ескалира конфликти в други региони, пише Financial Times. Например в Близкия изток, където Москва е в състояние да доставя ракети на йеменските хути, или под формата на засилено военно сътрудничество със Северна Корея.

Украйна не успя да убеди Съединените щати да премахнат ограниченията върху използването на предоставени оръжия за удари дълбоко в руска територия, съобщава The Washington Post, позовавайки се на американски служители.

Източници на изданието казват, че Белият дом и Пентагонът все още не са чули убедителни аргументи от Киев, които да потвърдят значителното влияние на подобни удари върху изхода на войната. Американските власти продължават да настояват, че е по-добре и по-ефективно да се използват западни оръжия за удари по цели в окупирания Крим.

Освен това източниците посочват, че запасите от ракети ATACMS и подобни боеприпаси в Украйна са изключително ограничени. Дори да се допуснат удари по цялата територия на Русия, това няма да доведе до значителни промени на фронта, а само ще изчерпи резервите на украинските въоръжени сили за няколко седмици или дори дни, отбелязват събеседниците на изданието.

CHF CHF 1 2.10078
GBP GBP 1 2.25925
RON RON 10 3.85112
TRY TRY 100 4.16705
USD USD 1 1.67408