Bloomberg: Европейски дрон се провалил при изпитания в Украйна

ЕС и Свят 19.01.2026 18:59 Снимка: ДНЕС+

Bloomberg: Европейски дрон се провалил при изпитания в Украйна

Украйна е преустановила нови поръчки за ударните дронове HX-2 на европейския отбранителен стартъп Helsing заради проблеми, установени по време на бойни изпитания. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на информирани източници и на презентация, подготвена от подразделение на Министерство на отбраната на Германия, съобщава Нюз.бг.

Според информацията дронът HX-2 е имал затруднения при излитане по време на тестовете. По първоначален замисъл моделът трябва да бъде оборудван с три компонента с изкуствен интелект, но от представените материали става ясно, че не всички от тях са били инсталирани в тестваните апарати.

Bloomberg отбелязва, че подобни технически проблеми не са необичайни в етапа на изпитания и често водят до последващо доработване на дроновете. Въпреки това, според презентацията, изготвена от структура на германското военно министерство под ръководството на Гюнтер Шнайдер, след проблемите по време на тестовете интересът към дроновете на Helsing е намалял. Покупките за Украйна се финансират от германските въоръжени сили, като нови поръчки няма да бъдат правени, докато Киев не заяви отново интерес.

От пресслужбата на германското министерство на отбраната заявиха, че не са разглеждали и не са одобрявали въпросната презентация. От своя страна Министерство на отбраната на Украйна отказа коментар, позовавайки се на класифицирания характер на информацията.

Компанията Helsing отхвърли част от изводите в публикацията на Bloomberg, заявявайки, че не е запозната с въпросната презентация и че не е имало проблеми при старта на HX-2. От компанията допълниха, че поне шест подразделения на украинските въоръжени сили са проявили интерес към закупуването на този модел дрон.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355