Белгия удължава забраната за използване на "Тик Ток" от държавни служители

ЕС и Свят 15.09.2023 18:23 Снимка: ДНЕС+

Белгия удължава забраната за използване на "Тик Ток" от държавни служители

Забраната за използване на китайското приложение за социални медии "Тик Ток" от устройствата на федералните министри и държавните служители ще бъде удължена с шест месеца, съобщи Съветът за национална сигурност на Белгия, цитиран от новинарска агенция Белга. 

Подобно на много други държави, Белгия забрани използването на "Тик Ток" от държавните служители от техните служебни устройства на различни политически нива. Причината са опасения относно начина, по който приложението обработва данните на потребителите.

Федералното правителство наложи временната забрана през март, позовавайки се на това, че алгоритмите на приложението могат да манипулират потока от информация и съдържание. Също така по силата на китайското законодателство "Тик Ток" е задължен да си сътрудничи с китайските разузнавателни служби.

При въвеждането на забраната беше договорено тя да действа в продължение на шест месеца и след това да бъде преразгледана. Сега, след направен анализ, забраната ще бъде удължена. Официалното одобрение от Министерския съвет се очаква днес, предаде БТА.

Китайската компания „БайтДенс“ (ByteDance) е собственик на "Тик Ток" и е подложена на нападки, след като технологичната фирма призна, че определени служители са имали достъп до данни на потребители от САЩ и Европа. 

CHF CHF 1 2.10599
GBP GBP 1 2.24061
RON RON 10 3.84295
TRY TRY 100 3.87452
USD USD 1 1.65945