ЕС и Свят 22.04.2024 09:44 Снимка: ДНЕС+
Бебе в Газа е спасено от утробата на майка, убита при израелски удар
Новороденото момиченце, което е било извадено от утробата на палестинка, убита в Ивицата Газа заедно с нейния съпруг и дъщеря им при израелска атака в град Рафах. Снимка: АП/Mohammad Jahjouh
Бебе е било извадено от утробата на палестинка, убита в Ивицата Газа заедно с нейния съпруг и дъщеря им при израелска атака в град Рафах, където 19 души загинаха през нощта в резултат на засилените удари, предаде Ройтерс. Сред загиналите, убити при удари по две къщи, са 13 деца от едно семейство, съобщиха палестинските здравни власти.
Новороденото момиченце, тежащо 1,4 кг и родено по спешност с цезарово сечение, е стабилно и постепенно се подобрява, каза Мохамед Салама, лекар, който се грижи за него. Майка ѝ, Сабрин ал Сакани, е била бременна в 30-ата седмица. Бебето е поставено в инкубатор в болница в Рафах заедно с друго бебе, с надпис "Бебето на мъченика Сабрин Ал Сакани", изписани на лента върху гърдите му.
Малката дъщеря на Сакани - Малак, която е била убита при удара, е искала да нарече новата си сестричка Рух, което означава дух на арабски, казва чичо й Рами Ал Шейх. "Малкото момиче Малак беше щастлива, че сестра й идва на бял свят", каза той.
Бебето ще остане в болницата три до четири седмици, каза лекарят Салама. "След това ще видим какво ще стане с нея и къде ще отиде това дете - в семейството, при леля или чичо, или баба и дядо. Това е най-голямата трагедия. Дори ако това дете оцелее, то е родено като сирак", казва той.
13-те деца са загинали при удара по втория дом, принадлежащ на семейство Абдел Аал, според палестинските здравни власти. При обстрела са били убити и две жени.
Запитан за жертвите в Рафах, говорител на израелските военни заяви, че в Газа са нанесени удари по различни цели, включително военни комплекси, площадки за изстрелване на ракети и въоръжени лица.
"Видяхте ли един мъж сред всички тези убити?", пита Сакр Абдел Аал, палестинец, чието семейство е сред загиналите, скърбейки над тялото на дете в бял саван. "Всички са жени и деца", каза той. "Цялата ми идентичност е изтрита, заедно с жена ми, децата и всички."
Повече от половината от 2,3 млн. палестинци в Газа са се струпали в Рафах, търсейки убежище от израелската офанзива, която се стовари върху голяма част от ивицата Газа през последните шест месеца. Израел заплашва с наземна офанзива в района, където според израелския премиер Бенямин Нетаняху бойците от войнстващата групировка "Хамас" трябва да бъдат елиминирани, за да се гарантира победата на Израел във войната, посочва Ройтерс.
Междувременно началникът на генералния щаб на израелската армия Херци Халеви е одобрил плановете за продължаване на войната в Газа, предаде ДПА. Халеви е "разреши по-нататъшните действия", заяви говорителят на армията Даниел Хагари. Израелският телевизионен канал "Кан" съобщи, че част от плановете включват военна операция в южния град Рафах на границата с Египет. Очевидно скоро може да се очаква евакуация на цивилното население.
Съюзниците на Израел спешно предупредиха да не се предприема офанзива в Рафах, тъй като там са струпани стотици хиляди вътрешно разселени палестинци. Въпреки това Израел смята, че операцията в Рафах е необходима, за да бъдат унищожени останалите батальони на палестинската ислямистка организация "Хамас" или в противен случай може да се очаква възобновяването ѝ.
В неделя говорителят на израелската армия се обърна директно към заложниците, държани в Газа от "Хамас". "Ще продължим да се бием, докато не се върнете у дома", каза той. Роднините на заложниците са в непоносимо положение и ще бъде направено всичко, за да бъдат освободени близките им, добави той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:02 Най-отвратителното нещо, което Мат Лебланк е ял в сериала "Приятели"
- 15:50 В 52-рия парламент ще има 57 жени депутати - само с две повече от предходния
- 15:40 НС на БСП гласува с почти пълно единодушие доверие на Крум Зарков - 95 гласа "за"
- 15:28 САЩ няма да удължават облекчаването на санкциите върху руския петрол
- 15:17 Болест на Фабри - генетичната диагноза зад ранната смърт
- 15:06 Звездните двойки, които живеят без брак
- 14:53 ВиК секторът с тежки проблеми: липса на кадри и огромни загуби на вода
- 14:42 Метеж сред чуждестранните наемници във ВСУ - не искат да стават пушечно месо