ЕС и Свят 19.10.2023 09:23 Снимка: ДНЕС+
Байдън: Хамас не представлява мнозинството от палестинците, използва невинни семейства като жив щит
„Ако Израел не съществуваше, ние щяхме да го създадем“, заяви на пресконференция след посещението си в Израел американският президент Джо Байдън.
Той припомни, че държавата Израел е създадена като сигурна страна за еврейския народ:
„Тя е създадена с тази цел. Обещавам ви, че ще направим всичко възможно това да се случи“, увери Байдън.
Държавният глава заяви, че САЩ и Израел не са само нации, измервани с мощта си, а нации и държави, които предоставят мощ.
„Ние сме за идеята израелският и палестинският народ да могат да живеят заедно в условия на достойнство. За да постигнем това, трябва да продължим да работим за постигане на решение за две държави, за да могат те да живеят заедно със своите съседи. Това е моята цел, това е моята задача“, каза той.
Според Байдън Хамас не представлява огромното мнозинство от палестинците и използва невинни семейства в Газа като жив щит, разполагайки своите командни центрове, оръжия и комуникационни тунели в жилищни квартали.
Междувременно според източници на Ройтерс Байдън обмисля да внесе още утре в Конгреса искане за предоставяне на допълнителна помощ на Украйна в размер на 60 милиарда долара и на 10 млрд. за Израел.
Още 30 млрд. ще помогнат за отбраната на Тайван и сигурността по границата с Мексико.
Други източници казват, че Байдън все още не се е спрял на окончателна сума и че разбивката ѝ не е обсъдена с Конгреса. Според американските закони Конгресът, а не изпълнителната власт контролира разходването на държавните средства.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:21 Кокаин за над 4,4 млн. евро задържаха след акция на ДАНС, митниците и прокуратурата в Хасково
- 13:13 Среща на външните министри на ЕС заради войната в Иран
- 13:05 Екипът, който стои зад успеха на DARA
- 12:59 Чудото е напът да се случи? До 3 години "Хемус" стига Търново, до 5 - ще е готова нацяло
- 12:57 Иран ще съди САЩ и Израел за атаки срещу културното му наследство
- 12:49 Експерт предупреждава за нарастващ натиск върху НЗОК
- 12:41 Петима задържани при специакция срещу наркотиците в Перник
- 12:33 Бившият гръцки премиер Алексис Ципрас създава нова партия