
ЕС и Свят 19.10.2023 11:39 Снимка: ДНЕС+
Байдън: Египет ще отвори граничен пункт "Рафах" за част от хуманитарната помощ за Газа
Американският президент Джо Байдън съобщи, че египетският президент Абдел Фатах ас Сиси се е съгласил да отвори граничен пункт "Рафах" за преминаването през него на около 20 камиона с хуманитарна помощ за ивицата Газа, предадоха агенциите.
"Сиси заслужава истински поздравления за разбирането, което прояви", каза Байдън пред репортери.
Египетският "Рафах" е единственият граничен контролно-пропускателен пункт с ивицата Газа, който не се контролира от Израел. В момента той е затворен.
По думите на Байдън, който е разговарял по телефона със Сиси, двамата са се договрили "като начало да бъдат пропуснати до 20 камиона".
Американският президент добави, че за да могат тежкотоварните автомобили да преминат, ще се наложи поради лошото състояние, в което се намира, пътят да бъде спешно ремонтиран, което се очаква да бъде направено през днешния ден и да отнеме около осем часа.
"Така че вероятно до петък може да няма никакво преминаване", каза Байдън.
Белият дом поясни, че САЩ и Египет ще координират действията си с международните организации начело с ООН.
"Те (президентите) се съгласиха, че е нужно запазване на стабилността в Близкия изток, предотвратяване на по-нататъшното изостряне на конфликта и да се създадат условия за траен мир в региона", се казва в стенограмата на Белия дом от разговора.
Египетското президенство късно снощи също разпространи съобщение за разговора, в което беше посочено, че двамата президенти са обсъдили начини за ускоряване на влизането на хуманитарна помощ в Газа, съобщи Ройтерс.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.85552 |
![]() |
100 | 4.16246 |
![]() |
1 | 1.67882 |
Последни новини
- 21:35 Хороскоп за неделя, 20 юли 2025 г.
- 19:38 Експериментална иРНК разработка отваря пътя към универсална ваксина срещу рак
- 19:32 Повечето германци са против забрана на партия "Алтернатива за Германия", 27% я подкрепят
- 19:21 The Times: Ликвидираният от руски агенти полковник от СБУ е отговорен за саботажа на "Северен поток"
- 19:15 Пълен обрат - делото за малкия Адриан, малтретиран от пастрока си в Пловдив, тръгва отначало
- 19:11 Руските сили удариха украински военни заводи
- 19:06 Дисквалификация заради нередовни шпайкове: Саръбоюков няма да е част от финала в тройния скок
- 19:02 Вашингтон ускорява доставките на „Пейтриът“ за Украйна чрез Германия